پرش لینک ها
ضعیف شدن چشم بعد از عمل لیزیک

عوامل موثر در ضعیف شدن چشم بعد از عمل لیزیک

ضعیف شدن چشم بعد از عمل لیزیک

ضعیف شدن چشم بعد از عمل لیزیک در شرایط خاصی اتفاق می‌افتد و انجام عمل‌های عیوب انکساری معمولاً نتایج دائمی داشته و نیاز به عمل مجدد ممکن است در تعداد خیلی پایینی از بیماران روی دهد.

با این حال در برخی از بیماران بعد از انجام عمل لیزیک پس از گذشت مدت زمانی ممکن است ضعیف شدن چشم اتفاق بیفتد که نیاز به عمل مجدد دارند. این بیماران معمولاً افرادی هستند که قبل از عمل، شماره چشم بالایی داشته و پزشک این نکته را حتماً به آن‌ها گوشزد کرده است. در این مقاله به چند عامل مؤثر در ضعیف شدن چشم بعد از عمل لیزیک اشاره خواهیم کرد.

عوامل مؤثر در ضعیف شدن چشم

-عوارض جانبی بعد از عمل:

اگر بیماری بعد از عمل دچار عفونت چشمی شود، ممکن است عارضه ناشی از عفونت ضعف بینایی باشد.

-وضعیت قبلی چشم:

سن، شدت ضعیف بودن چشم یا همان شماره چشم و ضخامت قرنیه می‌تواند از عوامل تأثیرگذار در ضعیف شدن چشم بعد از عمل لیزیک شوند. احتمال برگشت شماره عینک در آستیگماتیسم و دوربینی بالا بیشتر است.

-عدم رعایت دقیق دستورات پزشک بعد از عمل:

یکی از عوامل مهم در برگشت ضعف بینایی می‌تواند مراقبت نامناسب بعد از عمل جراحی عیوب انکساری باشد.

-دیابت:

گرچه عمل‌های عیوب انکساری در افراد دیابتی انجام می‌شود که قند خون کنترل شده داشته باشند اما ممکن است بعد از جراحی چشم، در اثر دیابت، فرد دچار آسیب شبکیه شود و کاهش و ضعف بینایی صورت گیرد.

-نزدیک بینی پیش رونده:

در سن ۴۰ سالگی به بعد فرد دچار پیر چشمی پیش رونده شده و در این حالت قدرت تمرکز عدسی چشم در دید نزدیک کاهش می‌یابد که مشکلاتی مانند تاری دید بروز می‌کند.

-کاتارکت:

آب مروارید نیز که معمولاً با افزایش سن اتفاق می‌افتد می‌تواند یکی از عوامل ضعیف شدن چشم بعد از عمل لیزیک باشد.
تمامی موارد ذکر شده در بالا ضعیف شدن بینایی بعد از لیزیک را در مدت طولانی توجیه می‌کنند.

از دیگر عوامل ضعیف شدن چشم بعد از عمل لیزیک

اما عواملی نیز وجود دارد که در کوتاه مدت ممکن است باعث ضعیف شدن چشم بعد از عمل لیزیک شوند. این عوامل شامل: کنده شدن فلپ لیزیک یا جابه جایی و عدم چسبیده شدن درست فلپ در جای خودش است.

معمولاً روند بهبود بینایی در عمل لیزیک پیشرونده بوده و دید بیمار باید روز به روز بهتر شده و بیمار شفاف‌تر ببینید. اما اگر بیمار در روز‌های اول عمل دارای دید خوبی بوده و با گذشت زمان دچار تاری دید شود احتمالات بالا را باید مدنظر داشت و باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه شود.

در آخر لازم به ذکر است که ضعف بینایی در عمل‌های عیوب انکساری و حذف عینک یکی از عوارض بوده و از هر ده هزار بیمار برای یک نفر ممکن است اتفاق بیفتد. اما با انتخاب جراح درست و تشخیص صحیح و انتخاب روش درمانی مناسب می‌توان نگرانی در این مورد را کاهش داد.

Rate this post

پیام بگذارید

نوزده − پانزده =