پرش لینک ها

عمل لیزیک؛ هر آنچه باید در مورد عمل لیزیک بدانید

مهمترین پیشرفت برای اعمال اصلاح عیوب انکساری شامل نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم ابداع دستگاه اگزایمر بود. لیزر اگزایمر در ابتدا برای برش‌های بسیار دقیق در صنعت به کار گرفته شد. سپس این لیزر برای تراشیدن قرنیه و اصلاح عیوب انکساری بکار گرفته شد. اولین عمل لیزیک در سال ۱۹۸۹ میلادی انجام شد. در بیش از سه دهه اخیر این روش با نتایج بسیار عالی و ایمنی بسیار بالا در سراسر دنیا برای اصلاح عیوب انکساری بکار برده شده است. در سال‌های اخیر استفاده از دستگاه لیزر فمتوسکند برای ایجاد فلپ باعث نتایج بهتر و ایمنی بیشتر عمل لیزیک شده است.

شرایط فرد برای انجام عمل لیزیک چیست؟

 • سن، معمولا عمل لیزیک از سن حدود ۱۸ سالگی انجام می‌شود. در مقابل این عمل را می‌توان تا حدود سن ۵۰-۵۵ سالگی نیز انجام داد.
 • شماره عینک فرد بخصوص در افراد زیر ۲۵ سال باید در ۶-۱۲ ماه اخیر ثابت باشد و تغییر نکرده باشد.
 • در حاملگی انجام عمل لیزیک ممنوع می‌باشد.
 • در شیردهی می‌توان عمل لیزیک را انجام داد.
 • در افرادی که قوز قرنیه دارند انجام عمل لیزیک ممنوع است.
 • شماره عینک نزدیک بینی از حدود ۰.۷۵ تا حدود ۸ شماره می‌توان با عمل لیزیک اصلاح نمود..
 • شماره آستیگماتیسم تا حدود شش شماره را می‌توان با عمل لیزیک اصلاح نمود.
 • اصلاح دوربینی تا ۶ شماره با لیزیک امکان پذیر است.
 • در بعضی بیماری‌های سیستمیک مانند دیابت و بیمارهای اتو ایمیون با توجه به شدت بیماری و کنترل بودن آن در مورد امکان عمل تصمیم گیری کرد.

قبل از مراجعه چشم‌پزشک چه نکاتی باید مدنظر باشد؟

 • در انتخاب چشم‌پزشک باید دقت شود. همکاران فوق تخصص قرنیه در زمینه اصلاح عیوب انکساری بخصوص در موارد پیچیده، بیشترین دانش و تجربه را دارند.
 • باید دقت شود که اگر فرد از لنز تماسی نرم استفاده می‌کند حداقل یک هفته و در صورت استفاده لنز سخت ازحداقل سه هفته، باید استفاده از این لنزها را قطع کند.
 • بهتر است از آرایش دور چشم در روز معاینه اجتناب شود.
 • معاینه قبل از عمل لیزیک مراحل مختلفی دارد. بنابراین زمان کافی را برای معاینه در کلینیک در نظر بگیرید.
 • معاینه با قطره باز کننده مردمک چشم، جز مهمی از معاینات قبل از عمل لیزیک است. بعد از ریختن این قطره شما حدود ۶ ساعت در نور زیاد و دید نزدیک مشکل خواهید داشت. از رانندگی بعد از معاینه پرهیز کنید.
 • لطفا پرونده پزشکی و چشم‌پزشکی، تصاویر عکس برداری از قرنیه، عینک‌های قبلی، لیست داروهای چشمی و غیر چشمی را با خود همراه بیاورید.

در معاینات قبل از عمل برای عمل لیزیک چه سوالاتی پرسیده می‌شود؟

در معاینه قبل از عمل فردی که برای برداشتن عینک و انجام لیزیک مراجعه کرده است، معاینات دقیق و کاملی باید انجام شود. می‌توان گفت که این مرحله، مهمترین قدم برای کسب نتیجه عالی بدنبال عمل لیزیک است. در ابتدا شرح حال دقیقی از وضعیت سلامتی فرد و یا وجود بیماری‌های چشمی از فرد پرسیده می‌شود. مصرف داروهای خوراکی و یا قطرها سوال می‌شود. زمان ایجاد عیب انکساری و استفاده از عینک ثبت می‌شود و تغییرات آن در طول زمان مورد پرسش قرار می‌گیرد. همچنین مدت زمان مصرف لنز تماسی، نوع و شماره آن ثبت می‌گردد. سابقه آلرژی چشم، خارش چشم و مالش مزمن چشم‌ها باید به پزشک معالج گفته شود. سابقه فامیلی قوز قرنیه نیز نکته مهمی است که پزشک از شما سوال خواهد کرد. سن شما ، علائم پیرچشمی ، شغل و سرگرمی‌های شما ( مانند نوع ورزش، فعالیت هنری و غیره) جهت تصمیم گیری بهتر برای عمل پرسیده خواهد شد.

چه معاینات چشمی و تصاویر قرنیه برای عمل انجام می‌شود؟

ابتدا شماره عینک فرد با دستگاه کامپیوتری اندازه گیری می‌شود. سپس برای کسب بهترین دید، مناسب‌ترین شماره عینک برای فرد بررسی می‌شود. دید دور و نزدیک بیمار با و بدون عینک  گرفته می‌شود.

معاینه چشم‌پزشکی با دستگاه اسلیت لمپ که نوعی میکروسکوپ برای بررسی دقیق چشم است انجام می‌شود. در این معاینه وضعیت پلک ، مژه‌ها، غدد چربی پلک و اشک بیمار بررسی می‌شود. ملتحمه، قرنیه، عدسی چشم بصورت کامل معاینه می‌شود.سپس درخواست انجام تصاویر قرنیه داده می‌شود. دستگاهای مختلفی برای این منظور وجود دارد اما هدف از انجام آنها یکسان است: بررسی قدرت اپتیکی و نظم قرنیه و همچنین ضخامت قرنیه. ما به کمک این دستگاه‌ها موارد بسیار خفیف قوز قرنیه را شناسایی می‌کنیم تا از انجام عیوب انکساری پرهیز شود.

با توجه به میزان شماره عینک مقداری از بافت قرنیه بدقت با دستگاه لیزر تراشیده می‌شود. اندازه گیری ضخامت قرنیه به ما کمک می‌کنند تا بدانیم آیا امکان تراشیدن بافت قرنیه بصورت ایمن وجود دارد یا خیر. ممکن برای این منظور از چند دستگاه استفاده شود و در موارد نیاز به تکرار این تصاویر در آینده قبل از تصمیم گیری برای عمل باشد. همچنین فشار داخل چشمی‌اندازه گیری می‌گردد. سپس با استفاده از قطره‌های باز کننده مردمک، قدرت تطابق چشم خنثی شده و شماره عینک دوباره اندازه گیری می‌شود. در انتها معاینه کامل عصب چشم و شبکیه انجام می‌شود.

چه توضیحاتی در مشاوره قبل از عمل به من داده می‌شود؟

در صورتی که معاینات طبیعی باشد و تصاویر قرنیه نیز مشکلی نداشته باشد، چشم‌پزشک به شما توضیح خواهد داد که امکان اصلاح عیوب انکساری وجود دارد. در مواردی ممکن است که نیاز به درمان دارویی قبل از عمل جراحی وجود داشته باشد. مثلا ممکن است فرد خشکی چشم داشته باشد که باید درمان شود. همچنین ممکن است برای ثبات شماره عینک و یا تکرار تصاویر قرنیه نیاز باشد چند ماه عمل را تاخیر انداخت. در صورتی که امکان اصلاح عیوب انکساری بصورت کلی وجود نداشته باشد، چشم‌پزشک ضمن توضیح علت منع عمل، درمان‌های جایگزین مانند کاشت لنز داخل چشمی را پیشنهاد خواهد داد.

با توجه به شرایط فرد، توقعات و ترجیح او و نیز معاینات و تصاویر قرنیه، مزایای هر کدام از عمل‌های پی آر کی، لیزیک و اسمایل توضیح داده خواهد شد. در انتها با مشورت چشم‌پزشک ،بیمار بهترین نوع عمل را برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم انتخاب خواهد کرد.

عمل لیزیک یا فمتو لیزیک چه مزایایی دارد؟

نتایج درخشان عمل لیزیک در طول زمان به اثبات رسیده است. مهمترین مزیت عمل لیزیک، دوران نقاهت بسیار کوتاه این عمل است. شما درد شدیدی را تجربه نمی‌کنید و دید شما به سرعت در عرض چند ساعت اول بهبود می‌یابد و در یکی دو هفته دید کامل و نهایی را تجربه می‌کنید. نیاز به معاینات بعد از عمل و قطره‌های چشمی در عمل لیزیک کمتر است. بنابراین برای افرادی که برنامه کاری پر مشغله‌ای دارند، انجام عمل لیزیک مزیت دارد. این موارد باعث شده است که عمل فمتولیزیک شایعترین نوع عمل در کشورهای پیشرفته باشد.

عمل لیزیک نسبت به عمل پی آر کی چه معایبی دارد؟

عمل لیزیک بدلیل استفاده از دو دستگاه اگزایمر و فمتوسکند هزینه بیشتری دارد. در عمل لیزیک فلپی از قرنیه ایجاد می‌شود، که ممکن است با ضربه به چشم جابجا شود. بنابراین در افراد نظامی و یا ورزشکاران رزمی عمل لیزیک توصیه نمی‌شود. درافرادی که ضخامت قرنیه کمتری دارند و یا در تصاویر نامنظمی قرنیه دیده شود، امکان عمل لیزیک وجود ندارد و عمل پی آر کی یا لازک ممکن است گزینه بهتری باشد.

آیا امکان برگشت شماره عینک بعد از عمل لیزیک وجود دارد؟

احتمال  برگشت شماره عینک چند ماه  و یا چند سال بعد از عمل وجود دارد اما این احتمال اندک است. باید ذکر شود در فردی که مثلا شماره نزدیک بینی ۵ دارد این به این معنی نیست که همه شماره فرد که ۵ شماره است برگشت می کند. با دقت در انتخاب بیمار و تکنیک عمل این احتمال کاهش می‌یابد. در آمارهای علمی و جهانی در بهترین مراکز چشم‌پزشکی دنیا، احتمال برگشت شماره عینک به میزانی که دید بیمار را کاهش داده و نیاز به عمل مجدد باشد، کمتر از ۵ درصد گزارش می شود. در افرادی که دوربین نیستند و شماره نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم کمی دارند، احتمال برگشت شماره عینک کمتر می‌باشد.

مهمترین عارضه بعد از عمل لیزیک چیست؟

مهمترین عارضه بعد از عمل عفونت قرنیه است که معمولا در ۷-۱۰ اول اتفاق می‌افتد. این عارضه نادر بوده و با رعایت مراقبت‌های بعد از عمل می‌توان از آن پیشگیری کرد. در یک هفته اول، فرد باید مراقب باشد که از ضربه به چشم و مالش آن‌ها خودداری کند تا از جابجایی فلپ قرنیه پیشگیری شود.

مراقبت‌های بعد از عمل لیزیک چگونه است؟

بعد از عمل لیزیک برای شما قطره آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت، قطره کورتون برای کنترل التهاب چشم، و قطره اشک مصنوعی برای درمان خشکی بعد از عمل تجویز می‌شود. بین قطره‌ها باید حداقل ۵ دقیقه فاصله باشد. نیاز به استفاده از قطره‌ها در حین خواب نیست. از مالش و پاک کردن چشم‌ها با دست و یا دستمال آلوده باید اجتناب کرد. استفاده کوتاه مدت از موبایل و کامپیوتر منعی ندارد. دید شما بسرعت افزایش می‌یابد ولی در صورتی که بصورت ناگهانی دچار قرمزی، درد چشم و اشک ریزش شدید، باید سریعا با پزشک معالج تماس بگیرید. این علائم ممکن است مربوط به عفونت چشم و یا التهاب باشد و درصورت مراجعه سریع می‌توان آن را درمان نمود.

معاینات بعد از عمل شما یک روز،حدود یک هفته ، یک ماه. سه ماه، شش ماه و یک سال بعد از عمل انجام می‌شود.

قبل از مراجعه چشم پزشک چه نکاتی باید مدنظر باشد؟

شب قبل از عمل استحمام کنید. روز عمل آرایش نداشته باشید. گرسنه نباشید و غذای سبکی میل کنید. در ساعت مقرر در کلینیک حضور داشته باشید و پرونده خود را با خود همراه داشته باشید.

روش انجام عمل لیزیک چگونه است و در اتاق عمل چه تجربه ای خواهید داشت؟

عمل لیزیک تقریبا ده الی ۱۵ دقیقه برای هر دو چشم طول می‌کشد. برای این عمل نیازی به بستری و یا داروی وریدی نیست .عمل برای شما آسان خواهد بود و نباید نگران باشید. در صورتی که همکاری خوبی داشته باشید و به دستورات پرشک دقت کنید، عمل شما ساده تر و با راحتی بیشتری انجام خواهد شد.

شما لباس تمیز اتاق خواهید پوشید. برای شما قطره بی حسی ریخته خواهد شد و اطراف چشم شما با بتادین ضد عفونی خواهد شد. در اتاق عمل باید مراقب باشید که از لمس اطراف چشم‌ها تا اتمام عمل خودداری کنید. سپس بر روی تخت دستگاه لیزرفمتو دراز خواهید کشید و شان اطراف چشم شما چشبیده خواهد شد. با وسیله ای به اسم اسپکولوم ، چشم شما باز نگه داشته خواهد شد. پس نگران بسته شدن چشم‌ها در حین عمل نباشید. به یاد داشته باشید که بصورت ارادی و با فشار چشم‌ها را نبندید. سپس چشم شما شستشو داده می‌شود. شما باید مستقیم و به نور سبز چشمک زن دستگاه خیره شوید و از حرکت دادن چشم‌ها به اطراف اجتناب کنید. سپس دستگاه با سطح چشم شما مماس می‌شود و دستگاه چشم شما را با ایجاد مکش ثابت نگه می‌دارد. سپس دستگاه بدقت روی قرنیه ضخامتی را برای ایجاد فلپ ببرش می‌دهد. بعد از ایجاد برش در هر دو چشم، شما به تخت دستگاه اگزایمر منتقل می‌شوید. دستگاه تصویر چشم شما را می‌گیرد و با تصویری که قبلا در کلینیک گرفته شده است انطباق می‌دهد.بعد از بلند کردن فلپ قرنیه، با استفاده از دستگاه اگزایمر سطح زیر فلپ تراش داده می‌شود. در این مرحله لیزر شما شروع می‌شود که معمولا کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد و شما باید کماکان به نور چشمک زن سبز نگاه کنید. البته نگران نباشید در صورت حرکات زیاد عمل توسط جراح یا دستگاه بصورت موقت تا آمدن چشم در مرکز قطع می‌شود. در صورت حرکات جزئی دستگاه‌های پیشرفته و مدرن، این حرکات را شناسایی کرده و لیزر در محل دقیق روی قرنیه اعمال می‌شود. بعد از شستشوی چشم، عمل چشم تمام می‌شود. سپس چشم بعدی به همین ترتیب عمل می‌گردد. بعد از دادن توضیحات لازم و داروهای مورد نیاز، شما مرخص می‌شوید.

نظر مراجعین درباره عمل لیزیک

برای رزرو نوبت در کلینیک دکتر مهران زارعی قنواتی جهت ویزیت، مشاوره و عمل لیزیک روی دکمه زیر کلیک نمایید:

پیام بگذارید

سیزده − یک =

 1. سلام. وقتتان به خیر باشد.
  یک سوال دارم: اگر در عمل فمتولیزیک بعد از برداشتن فلپ و موقع تابیدن لیزر اگزایمر جهت نگاه کردن بیمار به سمت علامت سبز رنگ نباشد جراح میتواند متوجه این موضوع بشود؟
  از اینکه به سوالم پاسخ می دهید از شما سپاسگزارم

  1. سلام نگران نباشد. در حین تراش قرنیه با دستگاه اگزایمر جراح نحوه نگاه کردن شما را چک می کند. همچنین دستگاه بصورت اتوماتیک مرکز قرنیه را تشخیص می دهد و لیزر در محل درست بر روی قرنیه تابیده می شود. در صورت حرکات زیاد چشم بیمار، تابش لیزر بصورت اتوماتیک قطع می شود.

 2. ارسال نظر

  محمدکریم ایزدی می گوید:

  سلام. وقت بخیر من پرستار هستم ۵٠ سال سن دارم و آستیگماتیسم دارم شیراز زندگی میکنم.
  هزینه عمل لیزیک چقدره؟
  تو شیراز چه کسی عمل میکند؟
  چند روز استعلاجی می‌دهید؟

  1. سلام معمولا یک هفته تا ده روز استعلاجی داده می شود. همکاران زیادی در شیراز این عمل را انجام می دهند.

 3. وقت بخیر.من دو هفته پیش عمل لیزیک انجام دادم و خیلی مراقب بودم و قطره هامو سر تایم ریختم. اصلا آرایش نکردم. از موبایل کم استفاده کردم ولی چندروزه زیاد فیلم دیدم.. اما دیروز بعد ۲ هفته رفتم بیرون عینک دودی هم داشتم. امروز چشمم سنگینی میکرد وکمی احساس درد دارم.
  لازم هست به پزشک مراجعه کنم؟

  1. سلام بنظر می رسد بخاطر خشکی چشم باشد. اشک مصنوعی مصرف کنید اگر بهتر نشد به چشم پزشک مراجعه کنید.