پرش لینک ها
پیشرفته ترین عمل لیزیک چشم

پیشرفته ترین عمل لیزیک چشم

پیشرفته ترین عمل لیزیک چشم

قطعا تمامی افرادی که به دنبال عمل جراحی حذف عینک یا لنزهای تماسی هستند، نام جراحی فمتو لیزیک و فمتواسمایل را بعنوان پیشرفته ترین عمل های لیزیک چشم شنیده اند. در عصر کنونی که سرعت پیشرفت تکنولوژی به طرز عجیبی رو به جلو است، حیطه ی پزشکی و درمان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در تمامی تخصص ها این پیشرفت به چشم می آید.

یکی از گروه های درمانی که با پیشرفت تکنولوژی قادر به انجام عمل هایی شده اند که در گذشته امکان آن نبوده و بسیاری از بیماران ناامید از درمان بوده اند گروه چشم پزشکان می باشند. در این مقاله شما را با جدیدترین و پیشرفته ترین روش های جراحی عیوب انکساری آشنا خواهیم کرد که با پیشرفت تکنولوژی پا به عرصه درمان گذاشتند.

جدیدترین روش های جراحی عیوب انکساری

فمتو لیزیک و فمتو اسمایل دو روش جراحی عیوب انکساری هستند که جزء پیشرفته ترین و جدیدترین روشهای حذف عینک می باشند. بسیاری از بیماران که قبلا بنا به دلایلی قادر به انجام عمل لیزیک نبوده اند حالا با انجام این دو روش می توانند زندگی بدون عینک را تجربه کنند. فمتو لیزیک یکی از عمل های پرطرفدار در سراسر جهان برای حذف عینک است. این عمل برای اصلاح دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم کاربرد دارد.

در جراحی فمتولیزیک به دلیل استفاده از لیزر فمتوسکند و عدم برداشته شدن اپیتلیوم(سطحی ترین لایه ی قرنیه) به روش دستی توسط جراح، بیماران بعد از عمل درد و ناراحتی کمتری داشته، دوره نقاهت کوتاه بوده و معمولا بیماران در مدت زمان کوتاه تری به اصلاح دید میرسند. هر چند عمل لیزیک که با تیغه جراحی (میکرو کراتوم) انجام می شد سابقه ای حدودا سی ساله مانند عمل PRK  دارد با استفاده از دستگاه فمتوسکند بجای میکرو کراتوم تحول بزرگی در عمل لیزیک اتفاق افتاده است.

فمتولیزیک

در جراحی به روش فمتولیزیک جراح می تواند ضخامت برش قرنیه را به طور دقیق و برحسب شرایط چشم بیمار تعیین کند و از میزان برش به طرز چشمگیری مطمئن باشد، چرا که تمامی مراحل توسط کامپیوتر و دستگاه انجام می شود.

در این روش احتمال ایجاد زخم و خراش قرنیه در حین و بعد از عمل بسیار کاهش می یابد. سطح اپیتلیوم توسط لیزر برش می خورد و مجددا بعد از تابش لیزر اگزایمر و اصلاح انحنای قرنیه در جای خود قرار می گیرد. به دلیل دقت و ظرافت این دستگاه و روش جراحی منحصر به فرد این روش، در افرادی که میزان آستیگماتیسم یا دوربینی بالایی دارند این جراحی توصیه می شود. البته هر بیمار باید از لحاظ میزان ضخامت قرنیه و عوامل مهم دیگری توسط پزشک و جراح، معاینه و بررسی شود. در نهایت برحسب نظر پزشک که بهترین روش را برای درمان توصیه میکند تصمیم به عمل بگیرد. اما در نهایت این جراحی برای تمامی افراد مناسب نبوده و افرادی که ضخامت قرنیه ی کم و نازک تری دارند ترجیحا با نظر پزشک تحت جراحی پی آر کی قرار می گیرند.

فمتواسمایل

فمتواسمایل جدیدترین روش جراحی حذف عینک بوده که توسط لیزر در سطح داخلی قرنیه بافتی برش داده می شود و دیگر نیازی به لیزر اگزایمر نمی باشد و تنها با خارج کردن بافت برش داده شده و برداشتن آن عیوب انکساری از جمله نزدیک بینی و آستیگماتیسم اصلاح می شود. هنوز روش فمتو اسمایل برای درمان دور بینی تایید نشده است. در فمتواسمایل تنها یک نوع لیزر استفاده شده و روش کم تهاجمی تری نسبت به فمتولیزیک میباشد. در این روش به دلیل عدم برش در سطح قرنیه میزان خشکی چشم بعد از عمل هم کمتر خواهد بود.

در نهایت هر دو روش جزء بهترین ها و به روزترین های سراسر دنیا بوده و بیمار می تواند بعد از معاینات و تصویربرداری های لازم در صورت واجد شرایط بودن تصمیم به جراحی بگیرد.

نکته مهم دیگر این است که هرچند عمل PRK یا لازک جز روش های قدیمی اصلاح عیوب انکساری است دستگاه اگزایمر که برای تراش قرنیه بکار می رود در سالهای اخیر بسیار پیشرفت کرده است و به روز شده است. امکان اصلاح شماره های نزدیک بینی و آستیگماتیسم با نتایج عالی امکان پذیر شده است. همچنین دستگاههای اگزایمر پیشرفته جدید برای قرنیه های نامنظم و نیز عمل مجدد امکانات ویژه ای فراهم کرده اند. تکنیک ترنس پی آر کی نیز قابل انجام است که در بعضی از بیماران می تواند مفید باشد. بنابراین با توجه به شرایط بیمار و پروتکل درمانی انتخاب شده، برای بعضی بیماران عمل PRK می تواند بهترین و به روزترین روش درمانی باشد.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از عمل پی آر کی چشم

پیام بگذارید

سیزده − پنج =