پرش لینک ها
عمل انحراف چشم با لیزر

آیا عمل انحراف چشم با لیزر امکان پذیر است؟

عمل انحراف چشم با لیزر

یکی از باور‌های غلطی که از چندین سال گذشته بین افراد جامعه شیوع زیادی پیدا کرده این است که تمامی عمل‌های مربوط به چشم با لیزر قابل درمان بوده و در اکثر عمل‌ها با استفاده از لیزر می‌توان به نتیجه بهتر و مطلوب‌تری رسید. در صورتیکه که این باور بسیار غلط و اشتباه بوده و لیزر تنها در مواردی از عمل‌های چشمی کاربرد دارد. علت باورپذیری این موضوع تبلیغ سایت‌های زرد و بدون پایه‌ی علمی می‌باشد. عناوینی مانند انجام عمل جراحی انحراف چشم و یا آب سیاه با لیزر فقط جنبه تبلیغاتی داشته و از نظر علمی بدون پایه و اساس است.

اصلاح انحراف چشم تنها با عمل جراحی امکان‌پذیر است و لیزر در جراحی انحراف چشم کاربردی ندارد.

انحراف چشم یا استرابیسم

انحراف چشم یا استرابیسم به حالتی گفته می‌شود که در آن هر دو چشم در یک زمان نمی‌توانند به یک نقطه معین خیره شوند و نگاه کنند. چشم به جهت جلوگیری از دوبینی و همچنین داشتن درک مناسب از عمق میدان دید باید عملکرد متقارن داشته باشد.

زمانی که چشم دچار انحراف است از هر چشم تصویر متفاوتی به مغز ارسال می‌شود. در ابتدا این موضوع منجر به دوبینی، گیجی و محو دیدن محیط اطراف در فرد می‌شود. اما زمانی که برای مدت طولانی ادامه پیدا کند مغز تصویر دریافتی از یک چشم را نادیده گرفته و باعث می‌شود آن چشم ضعیف شده و به اصطلاح دچار تنبلی چشم شود.

انحراف چشم عارضه‌ای است که احتمال وجود آن در هر سن و سالی و به هر دلیلی امکان دارد. اما بطور معمول این عارضه در بین کودکان زیر ۴ سال شیوع بیشتری دارد.

در افراد دیگر وجود این عارضه می‌تواند بعلت تروما به چشم، تیروئید، بیماری‌ ام اس، تومور چشم یا مغز، سکته مغزی، انحراف چشم ارثی، متوازن نبودن عضلات اطراف چشم و دلایل دیگری نیز باشد. درمان انحراف چشم شامل روش‌های مختلفی می‌باشد.

نکته: در صورتیکه انحراف چشم سریع و به درستی تشخیص داده شود و درمان در مراحل اولیه شروع شود می‌تواند نتایج بسیار خوبی داشته باشد.

درمان انحراف چشم می‌تواند با تجویز عینک، تجویز لنز‌های تماسی و منشوری، دید درمانی و انجام ورزش و حرکت‌های چشمی و یا عمل جراحی عضله چشم باشد. پزشک متخصص پس از انجام معاینات و آزمایشات لازم تصمیم نهایی را برای درمان اعلام می‌کند.

بیشتر بخوانید: پیشرفته ترین عمل لیزیک چشم

ارتباط انحراف چشم با جراحی‌های عیوب انکساری

به طور کلی انحراف چشم مانعی برای انجام عمل‌های عیوب انکساری(لیزیک، فمتو لیزیک، لازک، اسمایل)نمی باشد.

جراحی جهت رفع عیوب انکساری بایستی پیش از جراحی رفع انحراف چشم صورت گیرد. در غیر این صورت امکان دارد شدت انحراف چشم پس از جراحی رفع عیوب انکساری تغییر کند. اگر در ابتدا انحراف چشم عمل شود و سپس جراحی لیزیک و یا عیوب انکساری انجام شود امکان دارد پس از جراحی لیزیک انحراف چشم دوباره ایجاد شود. در صورت بهبود و ثبات و پایداری بینایی پس از عمل لیزیک(که معمولاً یک ماه طول می‌کشد) جراحی جهت درمان انحراف چشم قابل انجام است.

انحراف چشم از بیماری‌هایی است که باید حتماً درمان شود. در غیر این صورت موجب تنبلی چشم، تاری دید، دوبینی، خستگی، سردردو عارضه‌های دیگر می‌شود.

کلام آخر: اگر همزمان به انحراف چشم و عیوب انکساری دچار هستید، باید در ابتدا جهت درمان رفع عیوب انکساری اقدام کنید.

Rate this post

پیام بگذارید

هفت + 11 =