پرش لینک ها
مدت زمان استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل لازک

تا چه مدت بعد از جراحی لازک باید از عینک آفتابی استفاده کرد؟

مدت زمان استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل لازک

در محیط اطراف ما نور ماورا بنفش (UV) وجود دارد که برای چشم ما مضر است. محافظت از چشم‌ها در برابر این امواج امری ضروری است و همه افراد باید در محیط باز در ساعت‌های روشنایی از عینک آفتابی مناسب استفاده کنند. استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل لازک یا PRK ضروری است. لازم است از عینک آفتابی مناسب تا 6 ماه بعد از عمل استفاده شود. در صورت عدم استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل، بیمار ممکن است دچار کدورت قرنیه شود.

ویژگی‌های مهم عینک آفتابی

ویژگی های عینک آفتابی که باید استفاده شود:

  • دارای محافظت 100% در برابر اشعه‌های UVA و UVB باشد
  • شیشه عینک تیره رنگ باشد و از شیشه‌های قهوه ایی روشن یا رنگ‌های روشن استفاده نشود
  • عینک سبک و راحت باشد
  • ابعاد عینک به گونه ایی باشد که از دور تا دور چشمان شما محافظت کند و خیلی کوچک نباشد

سوالی که ممکن است پیش آید این است که آیا عینک آفتابی فقط در روزهای آفتابی و خارج از منزل باید استفاده شود؟ در پاسخ باید گفت با توجه به حساسیت چشم‌ها بعد از عمل و لزوم محافظت در برابر نور شدید، گرد و خاک و برخورد اتفاقی شی‌ء به چشم، استفاده از عینک آفتابی در محیط بیرون ضرورت بیشتری می‌یابد. استفاده از عینک آفتابی تنها مختص به روزهای آفتابی نیست. اشعه مضر ماورابنفش در هوای ابری نیز وجود دارند و باید عینک آفتابی استفاده شود.

همچنین در روزهای اول بعد از عمل ممکن است نیاز به استفاده از عینک در منزل و فضای بسته داشته باشید که طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد و بعد از هفته اول معمولا نیاز و ضرورتی مبنی بر استفاده از عینک در منزل ندارید.

بعد از عمل جراحی ممکن است گاهی اوقات به دلیل گشاد شدن مردمک چشم دچار خیرگی شوند و نور به راحتی وارد چشم شود در نتیجه استفاده از عینک آفتابی در این شرایط نیز کمک‌کننده است.

بیشتر بخوانید: همه چی در مورد جراحی عیوب انکساری

پیام بگذارید

یک + دوازده =