پرش لینک ها
تفاوت عمل لیزیک و لازک

تفاوت عمل لیزیک و لازک

تفاوت عمل لیزیک و لازک

اولین عمل لیزری که برای اصلاح دید و عدم نیاز به عینک در ایران شیوع پیدا کرد، عمل لیزیک بود. به همین علت آنچه که به طور شایع بین عموم مردم رایج است عمل برداشتن عینک به روش لیزیک است. در حال حاضر این روش، دیگر برای عمل بیماران رفرکتیو صورت نمی‌گیرد. روش‌های جایگزین با نام‌های لازک یا پی آر کی و لیزیک یا همان فمتولیزیک انجام می‌شود. در این مقاله شما را با تفاوت عمل لیزیک و لازک و اینکه هر کدام به چه شکل انجام می‌شوند و چگونه باعث اصلاح دید خواهند شد آشنا خواهیم کرد.

عمل لازک چیست؟

عمل لازک یا پی آر کی روشی است که در آن سطح قرنیه(اپی تلیوم) توسط جراح با محلول الکی یا به روش دستی برداشته شده و سپس لیزر اگزایمر جهت اصلاح سطح قرنیه تابید می‌شود. در این روش ساختار قرنیه دست نخورده باقی مانده و پس از مدتی اپیتلیوم برداشته شده نیز ترمیم و ساخته می‌شود. این روش یکی از بهترین، ایمن‌ترین و کم خطرترین اعمال جراحی رفرکتیو بوده و برای بسیاری از بیماران کاندید حذف عینک پیشنهاد می‌شود. البته تشخیص و تعیین این که این روش برای چه بیمارانی مناسب است، بر اساس معاینات و صلاح دید پزشک جراح می‌باشد.

افرادی که کاندید این روش جراحی هستند باید بدانند کل این عمل در مدت زمان ۱۰ دقیقه انجام شده و معمولاً با بی‌حسی موضعی بوده و حین عمل دردی معمولاً احساس نمی‌شود. پس از عمل یک لنز پانسمانی داخل چشم به مدت ۵ تا ۷ روز باقی می‌ماند تا به ترمیم سطح اپیتلیوم کمک کند و پس از آن برداشته می شود. این لنز یکی از تفاوت‌های عمل لازک با عمل فمتولیزیک است.

در این روش به علت برداشته شدن سطح قرنیه معمولاً ۲ تا ۳ روز اول بیماران احساس درد و جسم خارجی دارند. در روش فمتولیزیک این ناخوشایندی بسیار کمتر خواهد بود. دوره‌ی نقاهت در روش لازک یا پی آر کی کمی طولانی‌تر از فمتولیزیک بوده و بیماران برای رسیدن به نتیجه نهایی در بهبود و کیفیت بینایی باید صبورتر باشند.

میزان برش قرنیه در عمل لازک به نسبت عمل لیزیک کمتر بوده و به دلیل نبود فلپ احتمال بروز عارضه نیز کمتر می‌باشد. این عمل می‌تواند برای بیمارانی که در رسیدن به نتیجه نهایی عجله نداشته و دوره‌ی نقاهت برای آن‌ها در اولویت نیست گزینه مناسبی باشد.

بیشتر بخوانید: عوامل موثر در ضعیف شدن چشم بعد از عمل لیزیک

عمل لیزیک چیست؟

عمل لیزیک یا فمتولیزیک روشی جدید و نوین در جراحی‌های رفرکتیو و عمل حذف عینک است. در این روش، عمل در دو مرحله انجام شده و در هر دو مرحله هیچ کار دستی انجام نشده و تمامی مراحل با لیزر انجام می‌شود. فلپ ایجاد شده در این روش با لیزر فمتوسکند از سطح قرنیه جدا می‌شود و سپس با لیزر اگزایمر انحنای سطح قرنیه اصلاح می‌شود. فلپ توسط جراح در محل خود قرار می‌گیرد. این مرحله بسیار مهم است و مهارت و دقت بسیار زیادی می‌خواهد. بعلت اینکه فلپ بسیار نازک می‌باشد، احتمال درست قرار نگرفتن فلپ وجود دارد، به همین جهت تجربه و انجام روش درست در این مرحله بسیار حائز اهمیت است.

این روش در مقایسه با روش لازک جدیدتر و به روزتر است، در درمان بیماران با آستیگمات بالا و دوربینی، بسیار کارآمدتر است. دوران نقاهت در این روش کوتاه‌تر از عمل لازک بوده و بیمار نیاز به استراحت کمتری در منزل دارد. بهبود بینایی و رسیدن به نتیجه نهایی در این روش سریعتر از عمل لازک است و پس از جراحی، به دلیل اینکه فلپ برداشته شده دوباره بر روی سطح قرنیه قرار می‌گیرد نیاز به لنز پانسمانی نیست. بیمار درد و ناخوشی بسیار کمتری در مقایسه با عمل لازک دارد.

در آخر باید دانست که هر دو روش جز بهترین روش‌های حذف عینک هستند. هرکدام از این روش‌ها در جایگاه خود و برای کاندید مناسب خود می‌تواند بهترین گزینه جهت رفع و درمان عیوب انکساری باشد. تشخیص اینکه کدام روش عمل، برای کدام بیمار مناسب است قطعاً با پزشک معالج بوده و برحسب معاینات و عکس‌های تشخیصی صورت می‌گیرد.

Rate this post

پیام بگذارید

4 × چهار =