پرش لینک ها
حداقل ضخامت قرنیه برای عمل لازک

حداقل ضخامت قرنیه برای عمل لازک

حداقل ضخامت قرنیه برای عمل لازک

گاهی دیده شده که در آزمایشات و عکس های اولیه ی قرنیه برای عمل های عیوب انکساری از جمله پی آر کی، فمتو لیزیک و اسمایل اصطلاحی توسط پزشک با عنوان نازک بودن قرنیه و عدم انجام جراحی برای این افراد گفته می شود. در این مقاله ابتدا با توضیح مختصری در رابطه با آناتومی قرنیه و سپس حداقل ضخامت قرنیه برای عمل لازک آگاهی پیدا می کنید.

آناتومی قرنیه

قرنیه قسمت شفاف کره چشم است که در قسمت قدامی (جلویی) کره چشم قرار دارد. قطر قرنیه ۱۱-۱۲ میلیمتر است و شفافیت آن به خاطر عدم وجود رگ های خونی در بافت آن است.

قرنیه دو وظیفه مهم برای چشم بعنوان عضو بینایی انجام میدهد:

1- حفاظت از ساختارهای زنده و ظریف داخل چشم

2- انکسار پرتوهای نوری به داخل کره چشم

عمل انکسار پرتوهای نوری توسط انحنای سطح قدامی چشم انجام می شود که به شکل عدسی محدب می باشد. اگر این انحنا به میزان طبیعی نباشد در آن صورت قرنیه یا محدب تر عمل می کند (نزدیک بینی) و یا با تحدب کمتری باعث انکسار نور به داخل کره چشم می شود (دوربینی).

البته تنها تحدب قرنیه باعث نزدیک بینی یا دوربینی نمی شود، بلکه طول قدامی خلفی چشم نیز در این قضیه نقش دارد.

5 لایه از بافت قرنیه

بافت قرنیه از پنج لایه تشکیل شده است که به ترتیب از خارج به داخل عبارتند از:

  1. اپی تلیوم
  2. لایه ی بومن
  3. استروما
  4. مامبران دسمه
  5. اندوتلیوم

در عمل لازک (پی آر کی)، اپی تلیوم که سطحی ترین لایه ی قرنیه است وسط جراح و با ابزار جراحی برداشته می شود. ضخامت یک قرنیه ی نرمال حدود 535 میکرون است. معمولا ضخامت های زیر 500 میکرون در قرنیه، به اصطلاح قرنیه ی نازک نامیده می شوند. در افراد مختلف این ضخامت متفاوت بوده و در صورتی که تمامی عکس ها و آزمایشات قرنیه ایندکس های مناسب و طبیعی داشته باشند با ضخامت قرنیه حداقل بین 480 تا 500 میکرون افراد اندیکاسیون عمل جراحی لازک را دارند.

این ضخامت پس از انجام عمل جراحی لازک کاهش پیدا می کند. حداقل ضخامتی که بعد از عمل لازک باید در قرنیه باقی بماند تا فرد عمل جراحی ایده آل و ایمنی داشته باشد حدودا 400 میکرون است.

لازم به ذکر است که شماره یا (نمره) چشم نیز یکی از مهمترین عوامل در جراحی لازک است و ارتباط مستقیم با میزان ضخامت قرنیه در جراحی لازک نیز دارد. برحسب شماره چشم و میزان ضخامت قرنیه و محاسباتی که توسط پزشک و دستگاه لیزر انجام می شود مشخص میکند که آیا بیمار جهت عمل لازک مناسب می باشد یا خیر. در تمامی موارد یاد شده نظر و تشخیص پزشک در الویت بوده و هر بیمار برحسب شرایط و عوامل خود سنجیده شده و در لیست جراحی قرار می گیرد.

پیام بگذارید

ده + 13 =