پرش لینک ها
خشکی چشم بعد از عمل های حذف عینک

خشکی چشم بعد از جراحی های حذف عینک

خشکی چشم بعد از عمل

در این مقاله قصد داریم تا شما را بیشتر با خشکی چشم بعد از عمل های حذف عینک مانند (فمتو لیزیک، فمتو اسمایل، لازک، پی آر کی و ترنس پی آر کی) آشنا کنیم تا پایان با ما همراه باشید.

خشکی چشم یکی از بیماری‌های شایع چشم است که ممکن است در افراد مختلف به صورت خفیف، متوسط و یا حتی شدید بروز کند. منظور از خشکی چشم کاهش میزان اشک و یا بهم خوردن کیفیت لایه‌ی اشکی و یا هر دو می‌باشد. درجات خفیف خشکی چشم در جوان‌ها ممکن است بی‌علامت باشد. انواع شدید آن با علائمی مانند تاری بینایی به صورت متغیر، سوزش، قرمزی، خارش، احساس جسم خارجی در چشم و حساسیت چشم در مواجهه با باد و گرد و خاک و گاها حساسیت شدید به نور نیز ممکن است همراه باشد. در موارد خیلی شدید خشکی چشم، ممکن است قرنیه دچار زخم شده و همین امر باعث کاهش بینایی دائم در چشم شود.

سطح قرنیه چشم به صورت مداوم توسط یک لایه بسیار نازک از اشک پوشیده می‌شود. این لایه‌ی اشکی نه تنها سبب حفظ سلامتی سطح قرنیه می‌شود، به علت ایجاد یک سطح صاف و اشکی در سطح قرنیه باعث شفافیت در بینایی نیز می‌شود. این لایه‌ی اشکی بصورت مداوم در چشم ترشح می‌شود و سطح چشم را مرطوب نگه میدارد و سپس از مجاری خروجی که در لبه‌های پلک وجود دارند خارج می‌شود.

عوامل ایجاد خشکی چشم

یکی از علل ایجاد خشکی چشم عمل‌های عیوب انکساری و حذف عینک می‌باشد. البته خشکی چشم ایجاد شده در اثر جراحی‌های لیزیک و لازک معمولا خفیف و گذرا است و بعد از گذشتن چند ماه از بین می‌رود.

علت خشکی چشم پس از جراحی لیزیک، معمولا ناشی از ایجاد لایه‌ی فلپ در سطح قرنیه می‌باشد. برش این لایه سبب قطع عصب‌های حسی قرنیه شده و در نتیجه کاهش حس قرنیه، ترشح اشک کاهش یافته و خشکی چشم ایجاد می‌شود. در جراحی پی آر کی و اسمایل نیز عصب‌های قرنیه به درجات کمتری آسیب می‌بینند.

بعضی از افرادی که تحت عمل جراحی لیزیک قرار می‌گیرند دچار عارضه خشکی چشم می‌شوند. این خشکی چشم معمولا بعد از عمل به صورت تاری دید، سوزش و احساس جسم خارجی در چشم بروز می‌کند. این علائم با گذشت زمان و استفاده از دارو کاملا رفع شده و بهبود می‌یابد.

در موارد شدید و درمان نشده خشکی چشم، جراحی عیوب انکساری نباید انجام شود ولی در موارد خفیف و درمان شده خشکی چشم امکان عمل جراحی عیوب انکساری وجود دارد. بنابراین معاینه دقیق چشم و بررسی از نظر خشکی چشم بسیار مهم است. در تمامی انواع جراحی‌های حذف عینک امکان بروز خشکی چشم وجود دارد. اما معمولا در عمل فمتو اسمایل و لازک یا پی آر کی بروز این عارض کمتر از جراحی فمتولیزیک است. احتمال بروز علایم خشکی چشم با افزایش سن بیشتر می‌شود. یکی از دلایل شایع خشکی چشم بخصوص در جوانان اختلال غدد چربی لبه پلک است که باید بدرستی قبل از عمل درمان شود.

استفاده از قطره و مدت زمان آن

یکی از قطره‌هایی که برای بیماران لیزیک تجویز می‌شود، قطره اشک مصنوعی می‌باشد. این قطره با عملکردی مانند اشک باعث جبران کمبود اشک در اثر جراحی شده و بسیاری از علائم را کاهش می‌دهد. مصرف این قطره بنا بر نظر پزشک بوده و جراح شما، نوع قطره و مدت زمانی که نیاز به استفاده از این قطره را دارید تعیین می‌کند. اما معمولا بیماران بعد از عمل‌های حذف عینک به مدت حداقل ۳ ماه نیاز به استفاده از قطره دارند. در ماه اول هر ۲ تا ۴ ساعت باید از این قطره داخل چشم ریخته شود.

همان طور که در ابتدای مقاله گفته شد، انواع خفیف خشکی چشم در جوان‌ها بی‌علامت بوده و ممکن است این افراد که زمینه‌ی خشکی چشم در آن‌ها وجود داشته و قبل از عمل لیزیک تشخیص داده نشده، بعد از عمل لیزیک علائم بیشتر و شدیدتری را تجربه کنند و مدت زمان بیشتری نیاز به استفاده از قطره داشته باشند. در این موارد پزشک بر مبنای بروز علائم امکان دارد داروهای دیگری به جز قطره اشک مصنوعی نیز تجویز کند.

علائم و عوارض خشکی چشم بعد از جراحی‌های حذف عینک

علائم و عوارض خشکی چشم بعد از جراحی‌های حذف عینک (فمتو لیزیک، فمتو اسمایل، لازک، پی آر کی و ترنس پی آر کی) معمولا موقت و گذرا بوده و با گذشت زمان و مصرف داروها رفع شده و بهبود می‌یابد.

گرچه بیشتر افراد بعد از عمل خشکی چشم را تجربه می‌کنند، اما افرادی نیز وجود دارند که هرگز علائم خشکی چشم ندارند. حتی افرادی وجود دارند که سال‌ها پس از جراحی لیزیک دچار خشکی چشم می‌شوند.

هیچ روش مطمئن و دقیقی برای پیش بینی احساس خشکی چشم بعد از عمل و در دوران نقاهت وجود ندارد. اما با مشاوره با چشم پزشک و معاینات دقیق قبل از عمل می‌توان به بینشی در مورد وضعیت فعلی چشم بیمار رسید. همینطور ایده بهتری برای دوران نقاهت و بهبودی بعد از عمل‌های جراحی عیوب انکساری شامل فمتو لیزیک، فمتو اسمایل، لازک، پی آر کی و ترنس پی آر کی داشت.

بیشتر بخوانید: درمان خشکی چشم

پیام بگذارید

18 + 4 =