پرش لینک ها
خشکی چشم

خشکی چشم | درمان اختلال عملکرد غدد چربی لبه پلک 

خشکی چشم

اختلال غدد چربی لبه پلک شایع‌ترین علت خشکی چشم است. هر چند این بیماری خطرناک نیست ولی می توان با ایجاد علائم خشکی چشم، کیفیت زندگی فرد را مختل کند. 

درمان این مشکل باید بصورت طولانی مدت انجام شود. در هفته اول شروع درمان ممکن است علائم شما تشدید یابد. چندین هفته طول خواهد کشید که علائم شما بهبود یابد. در ادامه درمان این بیماری را توضیح می دهیم.

درمان‌ بدون عمل و دستگاه

استفاده از قطره های چشمی

به منظور بهبود بیمار، قطره استروئیدی که باعث کاهش التهاب چشم می‌شود برای چند هفته تجویز می‌گردد. همچنین قطره و یا ژل اشک مصنوعی تجویز خواهد شد. در مواردی قطره آنتی بیوتیک نیز تجویز می‌گردد.

استفاده از آنتی‌بیوتیک خوراکی

اثرات ضد التهابی و مفید آزیترومایسین یا داکسی سیکلین خوراکی برای درمان خشکی چشم ناشی از اختلال غدد چربی لبه پلک استفاده می‌شود. ممکن است بصورت دوره‌ای نیاز به استفاده از این داروها باشد.

شستشوی لبه پلک

استفاده از شامپوهای مخصوص لبه پلک برای شستشوی این قسمت توصیه می‌شود. استفاده از این محلول ها یک یا دو بار در روز و برای حدود یک دقیقه باید استفاده شود. گاهی نوعی انگل (مایت) در ایجاد این بیماری نقش دارد. شستشوی پلک‌ها با شامپوهای مخصوص حاوی عصاره درخت چای برای درمان این مشکل مفید هستند.

کمپرس گرم و ماساژ لبه پلک

کمپرس گرم و ماساژ لبه پلک یکی از درمان‌های اصلی و مهم خشکی چشم است. این روش باید بصورت طولانی و گاهی همیشگی استفاده شود. حوله گرم روی پلک‌های بسته گذاشته می‌شود. از پدهای چشمی نیز برای این منظور میتوان بکار برد. قبل از گذاشتن حوله گرم با پشت دست از میزان گرمای آن مطمئن شوید، برای ۵ دقیقه از گرما دادن پلک ها و غدد چربی لبه پلک استفاده کنید. این عمل باعث می شود تا چربی موجود در غدد که بصورت نیمه جامد است ذوب شود.

دست های خود را قبل از ماساژ بشوید. ناخن‌ های شما باید کوتاه باشد. در موقع ماساژ باید دست و پلک های شما خشک باشد. سپس با انگشت اشاره یک دست گوشه خارجی چشم را به سمت بیرون بکشید و با انگشت اشاره دست دیگر، از قسمت داخل به سمت خارج لبه پلک را با سرعت کم و فشار زیاد ماساژ دهید. این کار باید برای پلک بالا و پایین هر دو چشم انجام شود. هر پلک را سه تا پنج بار با این روش ماساژ دهید. کمپرس گرم و ماساژ لبه پلک را دو نوبت در روز انجام دهید.

نقش تغذیه و مکمل‌ ها

در بعضی مطالعات اثرات مثبت کپسول امگا ۳ دیده شده است. کپسول امگا ۳ باید بمدت چند ماه با دوز ۲-۳ گرم ( کپسول ۵۰۰ میلی گرمی را ۴ بار در روز استفاده کنید). غذاهای دریایی و میوه و سبزیجات تازه مفید هستند. از خوردن فست فود و غذاهای سرخ شده حتی‌الامکان اجتناب کنید.

نقش ورزش و شرایط روحی

علائم خشکی چشم در افرادی که اضطراب و افسردگی دارند بیشتر است. بنابراین بهبود و درمان مشکلات روحی تاثیر زیادی در علائم این بیماری دارد. ورزش در بهبود شرایط روحی و حفظ سلامت عمومی بدن نقش ویژه ای دارد.

درمان خشکی چشم با دستگاه IPL

در سال‌های اخیر استفاده از دستگاه IPL با نور مادون قرمز در درمان این بیماری بکار گرفته شده و نشان داده شده که این دستگاه در کاهش علائم و نشانه‌های بیماری مفید است. برای درمان اختلال غدد چربی پلک نیاز به چند جلسه ( حداقل سه جلسه) وجود دارد. هر جلسه در حدود پنج دقیقه طول می کشد و بدون درد و یا عارضه ای است. شما بلافاصله بعد از جلسه می‌توانید بد‌ون مشکلی کارهای روزمره را انجام دهید. 

برای رزرو نوبت در کلینیک دکتر مهران زارعی قنواتی جهت ویزیت، مشاوره و درمان خشکی چشم روی دکمه زیر کلیک نمایید:

Rate this post

پیام بگذارید

2 × 1 =