پرش لینک ها
دوربینی و نزدیک بینی چشم ها

یک چشم برای دور یک چشم برای نزدیک

دوربینی و نزدیک بینی چشم ها

ممکن است عنوان این مقاله(یک چشم برای دور یک چشم برای نزدیک) کمی عجیب و جدید به نظر برسد آیا امکان تنظیم چشم‌ها به این صورت وجود دارد؟ در چه حالتی این روش انتخاب ماست؟ دوربینی و نزدیک بینی چشم ها چگونه رفع می‌شود؟

بطور کلی می‌توانیم افراد دارای عیوب انکساری چشم را در سه دسته نزدیک بین، دوربین و آستیگمات بگنجانیم. اختلال پیرچشمی یعنی افراد در دید نزدیک دچار تاری می‌شوند ولی در دید دور به طور معمول مشکلی ندارند. در افراد با افزایش سن تغییراتی در کره چشم اتفاق می‌افتد. مانند بقیه اعضای بدن که با گذر زمان انعظاف پذیری خودشان را از دست می‌دهند این اتفاق در رابطه با عدسی چشم نیز می‌افتد.

حدودا از سن ۴۰سالگی به بعد پیرچشمی می‌تواند آغاز شود. در این حالت عدسی چشم که توسط عضلات مژگانی تطابق را انجام می‌داد مانند قبل قادر به این کار نیست در نتیجه افراد اجسام نزدیک را تار می‌بینند. افرادیکه در این سنین برای عمل جراحی رفع نزدیک بینی مراجعه می‌کنند باید این نکته را در نظر بگیرند که با انجام جراحی به روش معمول (به عنوان مثال پی آر کی یا فمتو لیزیک) ممکن است پیرچشمی زودتر از حد معمول به سراغ آن‌ها بیاید. همچنین اگر دید دور قوی برای آن‌ها ارزشمندتر است و مشکلی با استفاده از عینک برای نزدیک ندارند در صورت نرمال بودن معاینات می‌توانند برای جراحی حذف عینک مانند افراد سنین ۲۰-۴۰ سالگی اقدام کنند.

بیشترین سوالی که مراجعین دارای پیرچشمی می‌پرسند این است که آیا با عمل جراحی امکان برداشتن عینک دور و نزدیک وجود دارد؟

بدیهی است که انجام معاینات کامل چشم در اولین مرحله از پاسخ به این سوال باید انجام شود اما باید بگوییم بله روشی برای رفع این مشکل وجود دارد.

مونوویژن چیست؟

راه حل این مشکل روشی به نام مونوویژن یا دید ترکیبی است. در این روش چشم غالب برای دید دور و چشم غیرغالب برای دید نزدیک تنظیم می‌شود. چشم غالب، چشمی است که فرد دید آن را نسب به چشم مقابل ترجیح می‌دهد و در معاینات چشمی، چشم غالب قابل شناسایی است. در نتیجه این روش فرد با باز کردن هر دو چشم دید قابل قبول دور و نزدیک خواهد داشت. مونوویژن توانایی دید اشیا در فاصله متوسط تا نزدیک را بدون ایجاد اختلال نزدیک بینی(ایجاد تاری دید دور) باز‌سازی می‌کند. می‌توانید برای درک بهتر وضعیت چشمان خود بعد از عمل، مدتی از عینکی که شرایط بعد از جراحی مونوویژن چشم شما را تداعی می‌کند، استفاده کنید تا درصورت وجود هرگونه ناهماهنگی یا مشکل چشم پزشک خود را مطلع کنید. باید تاکید شود با توجه به شرایط فرد، نیاز به عینک نزدیک الزاما بصورت کامل از بین نمی‌رود بلکه این روش نیاز به این عینک را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد جراحی عیوب انکساری

مونوویژن چگونه انجام می‌شود؟

  • با استفاده از لیزر تصحیح‌کننده دید یعنی روش PRK یا LASIK
  • استفاده از لنز‌های تماسی یا عینک
  • لنز‌های داخل چشمی که با روش جراحی در داخل فضای چشم جاگذاری می‌شوند.

عوارض احتمالی مونوویژن

کاهش دید عمقی :

در توضیح این امر می‌توان گفت ممکن است برخی افراد بعد از جراحی در تشخیص کنتراست تصاویر یا درواقع تفاوت سایه و روشن آن‌ها دقت کافی نداشته باشند. چرا که چشمان ما با همدیگر در تشکیل تصویر سه بعدی همکاری می‌کنند و هنگامی که این اتفاق نیوفتد عمق دید کاهش یابد.

عدم تحمل شرایط مونوویژن:

این مشکل با بازسازی شرایط بعد از عمل با استفاده از عینکی مشابه شرایط چشمان شما بعد از جراحی، قابل پیشگیری است.

کلام آخر

امروزه مونوویژن روش بسیار خوب برای افرادی است که در سنین پیرچشمی هستند و می‌خواهند دید مناسب را در فواصل مختلف بدون عینک تجربه کنند. تعداد بسیار زیادی از افراد در سراسر دنیا این روش را انجام داده‌اند و از دید به دست آمده رضایت دارند. مهم‌ترین مزیت این روش این است که می‌توان شرایط مشابه بعد از جراحی را از قبل مشاهده و تست کرد و درصورت وجود رضایت فرد تصمیم به جراحی گرفت. باید تاکید شود در روش مونوویژن بخصوص در سنین بالاتر به عینک نزدیک برای دین اشیا ریز در فاصله نزدیک، ممکن است نیاز باشد.

پیام بگذارید

بیست + 8 =