پرش لینک ها
دید خلبانی بعد از عمل لیزیک

دید خلبانی بعد از عمل لیزیک

دید خلبانی!

همه‌ی ما شنیده‌ایم افرادی که برای خلبانی اقدام می‌کنند تحت معاینات زیادی قرار می‌گیرند و باید در تمام این معاینات دارای سلامت کامل باشند تا بتوانند خلبان شوند. از جمله‌ی این معاینات، چشم به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد شاید بتوانیم بگوییم مهم‌ترین عضو بدن در خلبانان چشم‌ها هستند و بینایی کامل و بدون نقص لازمه‌ی خلبان شدن است. شاید فکر کنید عنوان این مقاله(دید خلبانی بعد از عمل لیزیک) چه ارتباطی به مسائل چشم پزشکی دارد. با ما در ادامه همراه باشید.

در بینایی‌سنجی، یکی از روش‌های اندازه گیری دید افراد به صورت کسری از ۱۰ چارت می‌شود و ۱۰/۱۰ دید کامل شناخته می‌شود. یکی از چالش برانگیزترین سوالات مراجعینی که برای عمل حذف عینک اقدام می‌کنند این است که آیا بعد از عمل دید من کامل می‌شود؟

این بزرگ‌ترین نگرانی افراد قبل از عمل است. منظور از کامل شدن دید همان اصطلاح ۱۰/۱۰ شدن دید است. در پاسخ به این عزیزان باید بگوییم ضمن در نظر گرفتن عوارض عمل و طول مدت درمان که در هر شخص متفاوت است تمام معاینات قبل از عمل جراحی در راستای دستیابی به دید کامل شما انجام می‌شود. اما یک خبر خوب دیگر هم برای شما داریم علاوه بر دستیابی به دید کامل یا ۱۰/۱۰، در برخی از مراجعین ما بعد از عمل جراحی دید بیشتر از این مقدار است یا به اصطلاح دید خلبانی دارند.

دید خلبانی بعد از عمل لیزیک

دید خلبانی به معنای این است که شما دیدی بیشتر از ۱۱/۱۰ دارید و مانند یک خلبان که از نظر بینایی باید بدون نقص باشد حتی بیشتر از افراد بدون نقص بینایی که جراحی هم نکرده‌اند می‌بینید. دستیابی به این امر بعد از جراحی در همه‌ی افراد قطعی نیست اما امکان‌پذیر است. دیدهای بیشتر از ۱۰/۱۰ به شرایط مختلفی از جمله ساختار اپتیکی چشم و همین‌طور وضعیت شبکیه چشم بستگی دارد.

با توجه به تفاوت‌های فردی در جزییات این ساختارها، همه افراد به این میزان دید نمی‌رسند. البته شما باید این موضوع را در نظر بگیرید که دید ۱۰/۱۰ که طبق استانداردها و توافق‌های چشم پزشکان در سراسر دنیا دیدی کامل محسوب می‌شود و کافی است، این دید بیشتر الزاما برای همه‌ی افراد بدست نمی‌آبد و در زندگی فرد نیز عملا تفاوت قابل ملاحظه‌ای در عملکرد بینایی افراد با دید بالاتر از ۱۰/۱۰ با بقیه افراد دیده نمی‌شود. همچنین اگر شما همان دید کامل ۱۰/۱۰را بعد از عمل داشتید نباید نگرانی خاصی داشته باشید و مطمئن باشید که جراحی شما موفقیت‌آمیز بوده است.

چند وقت بعد از عمل جراحی دستیابی به دید خلبانی امکان‌پذیر است؟

به طور معمول بعد از گذشتن زمانی حدود ۳ ماه از عمل جراحی رفع عیوب انکساری، دید شما کامل می‌شود و دید نهایی خودتان را به دست می‌آورید. در طول این مدت دید شما متغیر است و هر روز ممکن است دیدی متفاوت با روز قبل یا بعد داشته باشید. به عنوان مثال تاری دید موقتی در طول روز می‌تواند نشانه ایی از خشکی چشم باشد که با استفاده به موقع از قطره‌ها برطرف می‌شود. البته این نکته را باید در نظر داشته باشید که در عمل جراحی PRK  قرنیه تا حدود شش ماه بعد از عمل در حال ترمیم است. بدیهی است که در صورت استفاده نامرتب و نادرست از قطره‌های چشمی دید کامل شما دیرتر به دست می‌آید.

دید خلبانی می‌تواند تا ۱۰/۱۵ نیز برای بعضی از مراجعین ایجاد شود. داشتن این میزان از دقت و شفافیت بینایی بسیار لذت بخش است. بعد از هر سه نوع جراحی‌های رفع عیوب انکساری (فمتولیزیک، اسمایل، پی آر کی) می‌تواند ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: جراحی عیوب انکساری (لیزیک، فمتو لیزیک، لازک، پی آر کی، اسمایل، فمتواسمایل)

Rate this post

پیام بگذارید

نه + پنج =