پرش لینک ها
سن مناسب برای عمل لیزیک چشم

سن مناسب برای عمل لیزیک چشم

سن مناسب برای عمل لیزیک چشم

تصمیم برای جراحی لیزیک یک انتخاب شخصی است. اطلاعات و منابع بسیاری وجود دارد که به شما کمک می کنند تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا انجام عمل لیزیک و سایر اعمال جراحی عیوب انکساری مثل فمتولیزیک، اسمایل، پی آر کی و ترانس پی آر کی برای شما مناسب است یا خیر؟

زمانی که شما برای انجام عمل لیزیک تصمیم می گیرید، چندین عامل باید مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد. یکی از این عوامل سن بیمار می باشد.

اگرچه موارد استثنایی نیز وجود دارد، اما اکثر جراحان سن مناسب جهت عمل لیزیک را بین سن 18 تا  21 می دانند. این بازه سنی مناسب ترین زمان برای انجام عمل لیزیک می باشد. اما معمولا افراد تا حدود سن 55 سالگی نیز با توجه به شرایط و آزمایشاتی که توسط جراح انجام می شود قادر به انجام عمل لیزیک هستند. این افراد می توانند جهت انجام حذف عینک یا لنزهای تماسی اقدام کنند.

عدد ۱۸ سالگی به این دلیل انتخاب شده است که فرد از نظر قانونی مجاز است مستقل از والدین برای انجام عمل حذف عینک تصمیم بگیرد. همانطور که بدن افراد در دوران نوجوانی رشد کرده و بالغ می شود احتمال رشد نزدیک بینی در افراد سنین جوان تر بیشتر است. البته سن تنها فاکتور تعیین کننده در ثبات شماره عینک نیست. سن شروع و پیشرفت عیوب انکساری در افراد متفاوت است. احتمال تغییر شماره نزدیک بینی بیشتر از آستیگماتیسم و دوربینی است. پس بعد از ۱۸ سالگی با توجه به نوع عیب انکساری و سابقه شروع عیب انکساری و پیشرفت آن در صورتی که عیب انکساری بین ۶-۱۲ ماه ثابت باشد امکان جراحی عیوب انکساری وجود دارد.

به همین دلیل لیزیک برای فردی مناسب است که حداقل ۱۸ سال داشته باشد و عیب انکساری چشم حداقل برای مدت ۶-۱۲ ماه ثابت بوده باشد. شایان ذکر است که در مواردی استثنایی در کودکانی که بخصوص بصورت یک طرفه یا دو طرفه دچار عیب انکساری زیاد باشند و امکان استفاده از لنز یا عینک نباشد روش های جراحی حذف عینک انجام می شود.

لیزیک در 40 سالگی

چشم ها در سن حدود 40 سالگی دوباره دچار تغییرات می شوند. از این سن به بعد بسیاری از افراد دچار پیرچشمی شده که باعث می شود بیماران به عینک مطالعه نیاز داشته باشند.

در این شرایط بسیاری از بیماران می توانند با روشی به نام مونوویژن یا دید تک چشمی بینایی دور و نزدیک خود را اصلاح کنند. مونوویژن روشی است که یک چشم برای دید نزدیک اصلاح می شود در حالی که چشم دیگر برای بینایی دور اصلاح می شود.

در آخر لازم به ذکر است که یکی از اصلی ترین دلایلی که شما باید در سن مناسب برای عمل لیزیک چشم باشید این است که، عمل لیزیک بالاترین میزان موفقیت را داشته باشد و نمره چشم شما دوباره به حالت قبلی خود بازنگردد.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب عمل لیزیک چشم

Rate this post

پیام بگذارید

دو × 1 =