پرش لینک ها
عمل اسمایل

عمل اسمایل؛ هر آنچه باید در مورد عمل اسمایل بدانید

عمل اسمایل

اولین عمل اسمایل در سال ۲۰۰۶ برای درمان نزدیک بینی انجام شده است. شرکت زایس آلمان دستگاه لیزر فمتوسکند اختصاصی بنام Visumax را برای انجام این عمل طراحی نمود. بیش از یک میلیون جراحی اسمایل در دنیا انجام شده است و عمل اسمایل از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مجوز گرفته است. این عمل در حال حاضر برای درمان نزدیک بینی و آستیگماتیسم بکار برده می‌شود اما برای اصلاح دوربینی فعلا مجوز ندارد.

شرایط فرد برای انجام عمل اسمایل

 • سن، معمولا عمل اسمایل از سن حدود ۱۸ سالگی انجام می‌شود. در مقابل، این عمل را می‌توان تا حدود سن ۵۰-۵۵ سالگی نیز انجام داد.
 • شماره عینک فرد بخصوص در افراد زیر ۲۵ سال باید در ۶-۱۲ ماه اخیر ثابت باشد و تغییر نکرده باشد.
 • در حاملگی انجام عمل اسمایل ممنوع می‌باشد.
 • در دوران شیردهی می‌توان عمل اسمایل را انجام داد..
 • در افرادی که قوز قرنیه دارند انجام عمل اسمایل ممنوع است.
 • شماره عینک نزدیک بینی از حدود ۱ تا حدود ۱۰ شماره می‌توان با عمل اسمایل اصلاح نمود..
 • شماره آستیگماتیسم تا حدود پنج شماره را می‌توان با عمل اسمایل اصلاح نمود.
 • در بعضی بیماری‌های سیستیمک مانند دیابت و بیمارهای اتو ایمیون با توجه به شدت بیماری و کنترل بودن آن در مورد امکان عمل تصمیم گیری کرد.

قبل از مراجعه به چشم پزشک چه نکاتی باید مدنظر باشد؟

 • در انتخاب چشم پزشک باید دقت شود. همکاران فوق تخصص قرنیه در زمینه اصلاح عیوب انکساری بخصوص در موارد پیچیده بیشترین دانش و تجربه را دارند.
 • باید دقت شود که اگر فرد از لنز تماسی نرم استفاده می‌کند حداقل یک هفته و در صورت استفاده لنز سخت از حداقل سه هفته، باید استفاده از این لنزها را قطع کند.
 • بهتر است از آرایش دور چشم در روز معاینه اجتناب شود.
 • معاینه قبل از عمل اسمایل مراحل مختلفی دارد. بنابراین زمان کافی را برای معاینه در کلینیک در نظر بگیرید.
 • معاینه با قطره باز کننده مردمک چشم، جز مهمی از معاینات قبل از عمل اسمایل است. بعد از ریختن این قطره شما حدود ۶ ساعت در نور زیاد و دید نزدیک مشکل خواهید داشت. از رانندگی بعد از معاینه پرهیز کنید.
 • لطفا پرونده پزشکی و چشم پزشکی، تصاویر عکس برداری از قرنیه، عینک‌های قبلی، لیست داروهای چشمی و غیر چشمی را با خود همراه بیاورید.

معاینات قبل از عمل اسمایل

در معاینه قبل از عمل فردی که برای برداشتن عینک و انجام اسمایل مراجعه کرده است، معاینات دقیق و کاملی باید انجام شود. می‌توان گفت که این مرحله، مهمترین قدم برای کسب نتیجه عالی بدنبال عمل اسمایل است. در ابتدا شرح حال دقیقی از وضعیت سلامتی فرد و یا وجود بیماری‌های چشمی از فرد پرسیده می‌شود.

مصرف داروهای خوراکی و یا قطرها سوال می‌شود. زمان ایجاد عیب انکساری و مصرف عینک ثبت می‌شود و تغییرات آن در طول زمان مورد پرسش قرار می‌گیرد. همچنین مدت زمان مصرف لنز تماسی، نوع و شماره آن ثبت می‌گردد. سابقه آلرژی چشم، خارش چشم و مالش مزمن چشم‌ها باید به پزشک معالج گفته شود. سابقه فامیلی قوز قرنیه نیز نکته مهمی است که پزشک از شما سوال خواهد کرد. سن شما ، علائم پیرچشمی ، شغل و سرگرمی‌های شما ( مانند نوع ورزش، فعالیت هنری و غیره) جهت تصمیم گیری بهتر برای عمل پرسیده خواهد شد.

معاینات چشمی و تصاویر قرنیه

ابتدا شماره عینک فرد با دستگاه کامپیوتری اندازه گیری می‌شود. سپس برای کسب بهترین دید، مناسب‌ترین شماره عینک برای فرد بررسی می‌شود. دید دور و نزدیک بیمار با و بدون عینک  گرفته می‌شود.

معاینه چشم پزشکی با دستگاه اسلیت لمپ که نوعی میکروسکوپ برای بررسی دقیق چشم است انجام می‌شود. در این معاینه وضعیت پلک ، مژه‌ها، غدد چربی پلک و اشک بیمار بررسی می‌شود. ملتحمه، قرنیه، عدسی چشم بصورت کامل معاینه می‌شود.سپس درخواست انجام تصاویر قرنیه داده می‌شود. دستگاهای مختلفی برای این منظور وجود دارد اما هدف از انجام آنها یکسان است: بررسی قدرت اپتیکی و تغییرات تحدب قرنیه و همچنین ضخامت قرنیه. ما به کمک این دستگاهها موارد بسیار خفیف قوز قرنیه را شناسایی می‌کنیم تا از انجام عیوب انکساری پرهیز شود.

با توجه به میزان شماره عینک مقداری از بافت قرنیه بدقت با دستگاه فمتو برش داده می‌شود. اندازه گیری ضخامت قرنیه به ما کمک می‌کنند تا بدانیم آیا امکان برش بافت قرنیه بصورت ایمن وجود دارد یا خیر. ممکن برای این منظور ا چند دستگاه استفاده شود و در موارد ینیاز به تکرار این تصاویر قبل از تصمیم گیری برای عمل بوجود دارد. همچنین فشار داخل چشمی اندازه گیری می‌گردد. سپس با استفاده از قطره‌های باز کننده مردمک، قدرت تطابق چشم خنثی شده و شماره عینک دوباره اندازه گیری می‌شود. در انتها معاینه کامل عصب چشم وشبکیه انجام می‌شود.

چه توضیحاتی در مشاوره قبل از عمل به من داده می‌شود؟

در صورتی که معاینات طبیعی باشد و تصاویر قرنیه نیز مشکلی نداشته باشد، چشم پزشک به شما توضیح خواهد داد که امکان اصلاح عیوب انکساری وجود دارد. در مواردی ممکن است که نیاز به درمان دارویی قبل از عمل جراحی وجود داشته باشد. مثلا ممکن است فرد خشکی چشم داشته باشد که باید درمان شود. همچنین ممکن است برای ثبات شماره عینک و یا تکرار تصاویر قرنیه نیاز باشد چند ماه عمل را تاخیر انداخت. در صورتی که امکان اصلاح عیوب انکساری بصورت کلی وجود نداشته باشد، چشم پزشک ضمن توضیح علت منع عمل، درمان‌های جایگزین مانند کاشت لنز داخل چشمی را پیشنهاد می‌دهد.

با توجه به شرایط فرد، توقعات و درخواست او و نیز معاینات و تصاویر قرنیه، مزایای هر کدام از عمل‌های پی آر کی، لیزیک و اسمایل توضیح داده خواهد شد. در انتها با مشورت چشم پزشک ،بیمار بهترین نوع عمل را برای اصلاح نزدیک بینی یا آستیگماتیسم انتخاب خواهد کرد.

مزایای عمل اسمایل

عمل اسمایل جدیدترین و مدرن‌ترین روش اصلاح نزدیک بینی و آستیگماتیسم است. مهمترین مزیت عمل اسمایل، دوران نقاهت بسیار کوتاه این عمل است. شما درد شدیدی را تجربه نمی کنید و در چند هفته اول دید کامل و نهایی را تجربه می‌کنید. نیاز به معاینات بعد از عمل و قطره‌های چشمی در عمل اسمایل کمتر است. در عمل اسمایل فلپی از قرنیه تهیه نمی شود بنابراین در افرادی که احتمال ضربه چشم در آنها بیشتر است، امکان انجام عمل اسمایل وجود دارد. بنابراین برای افرادی که برنامه کاری پر مشغله‌ای دارند، انجام عمل اسمایل ترجیح دارد.

معایب عمل اسمایل نسبت به عمل فمتو لیزیک

در عمل اسمایل نسبت به عمل فمتو لیزیک دید شما با کمی تاخیر به حد نهایی می‌رسد. البته بهبود دید در عمل اسمایل نسبت به عمل لازک سریعتر است.

آیا امکان برگشت شماره عینک بعد از عمل اسمایل وجود دارد؟

احتمال  برگشت شماره عینک چند ماه و یا چند سال بعد از عمل وجود دارد اما این احتمال اندک است. باید ذکر شود در فردی که مثلا شماره نزدیک بینی ۵ دارد این به این معنی نیست که همه شماره فرد که ۵ شماره است برگشت می کند. با دقت در انتخاب بیمار و تکنیک عمل این احتمال کاهش می‌یابد.

در آمارهای علمی و جهانی در بهترین مراکز چشم پزشکی دنیا، احتمال برگشت شماره عینک به میزانی که دید بیمار را کاهش داده و نیاز به عمل مجدد باشد، کمتر از ۵ درصد گزارش می‌شود. در افرادی که شماره نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم کمی دارند، احتمال برگشت شماره عینک کمتر می‌باشد.

مهمترین عارضه بعد از عمل اسمایل

مهمترین عارضه بعد از عمل عفونت قرنیه است که معمولا در ۷-۱۰ اول اتفاق می‌افتد. این عارضه نادر بوده و با رعایت مراقبت‌های بعد از عمل می‌توان از آن پیشگیری کرد. در یک هفته اول، احتمال ایجاد التهاب در محل برش فمتو وجود دارد که با قطره قابل درمان است و جای نگرانی ندارد.

مراقبت‌های بعد از عمل اسمایل 

بعد از عمل اسمایل برای شما قطره آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت، قطره کورتون برای کنترل التهاب چشم، و قطره اشک مصنوعی برای درمان خشکی بعد از عمل تجویز می‌شود. بین قطره‌ها باید حداقل ۵ دقیقه فاصله باشد. نیاز به استفاده از قطره‌ها در حین خواب نیست. از مالش چشم‌ها و پاک کردن چشم‌ها با دست و یا دستمال آلوده باید اجتناب کرد. استفاده کوتاه مدت از موبایل و کامپیوتر منعی ندارد. دید شما بسرعت افزایش می‌یابد ولی در صورتی که بصورت ناگهانی دچار قرمزی، درد چشم و اشک ریزش شدید، باید سریعا با پزشک معالج تماس بگیرید. این علائم ممکن است مربوط به عفونت چشم و یا التهاب باشد و با مراجعه سریع می‌توان آن را درمان نمود. معاینات بعد از عمل شما یک روز،حدود یک هفته ، یک ماه. سه ماه، شش ماه و یک سال بعد از عمل انجام می‌شود.

روز عمل چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

شب قبل از عمل استحمام کنید. روز عمل آرایش نداشته باشید. گرسنه نباشید و غذای سبکی میل کنید. در ساعت مقرر در کلینیک حضور داشته باشید و پرونده خود را با خود همراه داشته باشید.

روش انجام عمل اسمایل

عمل اسمایل تقریبا ده الی ۱۵ دقیقه برای هر دو چشم طول می‌کشد. گ این عمل تقریبا ده دقیقه برای هر دو چشم طول می‌کشد. برای این عمل نیازی به بستری و یا داروی وریدی نیست . این عمل برای شما آسان خواهد بود و نباید نگران باشید. در صورتی که همکاری خوبی داشته باشید و به دستورات پرشک دقت کنید، عمل شما ساده تر و با راحتی بیشتری انجام خواهد شد.

شما لباس تمیز اتاق خواهید پوشید. برای شما قطره بی حسی ریخته خواهد شد و اطراف چشم شما با بتادین ضد عفونی خواهد شد. در اتاق عمل باید مراقب باشید که از لمس اطراف چشم‌ها تا اتمام عمل خودداری کنید. سپس بر روی تخت دستگاه فمتو دراز خواهید کشید و شان اطراف چشم شما چسبیده خواهد شد. با وسیله ای به اسم اسپکولوم چشم شما باز نگه داشته خواهد شد. پس نگران بسته شدن چشم‌ها در حین عمل نباشید. به یاد داشته باشید که بصورت ارادی و با فشار چشم‌ها را نبندید.

سپس چشم شما شستشو داده می‌شود. شما باید مستقیم و به نور سبز چشمک زن دستگاه خیره شوید و از حرکت دادن چشمها به اطراف اجتناب کنید. سپس دستگاه با سطح چشم شما مماس می‌شود و دستگاه چشم شما را با ایجاد مکش ثابت نگه می‌دارد. دستگاه داخل بافت قرنیه بدقت ضخامتی را با توجه به میزان عیب انکساری برش می‌دهد. بعد از ایجاد برش این ضخامت برش داده شده از قرنیه خارج می‌شود. سپس چشم بعدی به همین ترتیب عمل می‌گردد. بعد از دادن توضیحات لازم و داروهای مورد نیاز، شما مرخص می‌شوید.

برای رزرو نوبت در کلینیک دکتر مهران زارعی قنواتی جهت ویزیت، مشاوره و عمل اسمایل چشم روی دکمه زیر کلیک نمایید:

 

پیام بگذارید

چهار + 1 =

 1. با سلام و خسته نباشید
  آیا در بیماران دیابتی عمل فمتو اسمایل می شود انجام داد؟
  با تشکر

  1. سلام در صورتی که دیابت کنترل باشد و شبکیه آسیب بدلیل دیابت ندیده باشد، امکان عمل لیزیک وجود دارد.