پرش لینک ها
عمل لیزیک چشم آستیگمات

جراحی لیزر برای چشم آستیگمات

عمل لیزیک چشم آستیگمات

شاید این سؤال که آیا با عمل لیزیک می‌توان آستیگماتیسم چشم اصلاح شود سؤال خیلی از بیمارانی باشد که سالیان سال است از عینک استفاده می‌کنند و تنها نگرانی آن‌ها این باشد که حتی بعد از جراحی نیز آستیگمات چشمشان باقی بماند.

در جواب این سؤال باید گفت که در سال‌های اخیر با پیشرفت روش‌های درمانی پزشکی بسیاری از مشکلات عیوب انکساری برای همیشه و به طور کامل قابل درمان هستند و شما می‌توانید با این اطمینان که بعد از عمل لیزیک دیگر نیازی به زدن عینک ندارید تصمیم به عمل لیزری بگیرید.

آستیگماتیسم یک بیماری شایع چشم است که باعث تاری هم دید نزدیک و هم دید دور می‌شود. علت آن این است که انحنای قرنیه در محور‌های مختلف یکسان نیست. در نتیجه به جای اینکه به شکل کروی و یک توپ پینگ پنگ باشد، شبیه یک توپ راگبی و بیضی شده است.
آستیگماتیسم معمولاً ارثی بوده اما گا‌هاً در اثر زخم قرنیه نیز ایجاد می‌شود. بیماری چشمی قوز قرنیه نیز یکی از علل ایجاد آستیگمات است.

معمولاً افرادی که دچار آستیگماتیسم هستند دچار سردرد، خستگی چشم و عدم توانایی دیدن بدون جمع کردن چشم‌ها هستند.

بیشتر بخوانید:  پیشرفته ترین عمل های لیزیک چشم

جراحی لیزر چشم آستیگمات

شما می‌توانید آستیگمات چشم خود را با زدن عینک، استفاده از لنز‌های تماسی و اگر از هر دو گزینه قبل خسته شده‌اید با جراحی لیزری اصلاح کنید. برای بیمارانی که آستیگماتیسم بالایی دارند معمولاً عمل فمتولیزیک (در صورتی که شرایط چشم برای این عمل مناسب باشد)، پیشنهاد می‌شود. عمل پی آر کی یا لازک برای اصلاح آستیگماتیسم‌های پاییین‌تر بسیار موفق است.

امروزه با روش‌های جراحی رفرکتیو می‌توان انحنای سطح قرنیه را با دقیق‌ترین محاسبات کامپیوتری اصلاح کرد. این کار باعث تغییر شکل قرنیه از بیضوی به کروی می‌شود و همین امر نور ورودی به چشم را به درستی بر روی شبکیه متمرکز می‌کند و تاری تصویر از بین می‌رود.

آستیگماتیسم چشم می تواند به صورت منظم و نامنظم باشد. در هر دو آستیگمات می‌توان با جراحی لیزر شکل قرنیه را اصلاح کرد اما آستیگماتیسم ناشی از کراتوکونوس یا قوز قرنیه با جراحی لیزر قابل درمان نیست.

آستیگماتیسم یکی از مشکلات رایج بینایی است. این مشکل به سادگی یکی از عیوب انکساری، مانند نزدیک بینی و دوربینی است و به راحتی با لیزر قابل درمان است. در ویزیت و معاینات جراح چشم پزشک می‌تواند نوع آستیگمات شما را مشخص کند و روش درمانی مناسب را پیشنهاد دهد.

پیام بگذارید

11 + سه =