پرش لینک ها
عمل لیزیک چشم در ۴۰ سالگی

عمل لیزیک چشم در ۴۰ سالگی

عمل لیزیک چشم در ۴۰ سالگی

بسیاری از افراد در دهه‌ی ۴۰ سالگی خود به اشتباه فکر می‌کنند که برای انجام عمل لیزیک چشم بسیار دیر شده و دیگر امکان انجام عمل حذف عینک را ندارند. گرچه بهترین سن برای انجام عمل‌های رفرکتیو یا همان حذف عینک بین ۱۸ تا ۲۵ سالگی است. اما باید بدانید که این عمل‌ها تا سن ۵۵ سالگی نیز برای افرادی که از نظر معاینات چشمی قابلیت انجام عمل را دارند امکان‌پذیر است. آنچه مسلم است این است که چنانچه در معاینات چشم شما مشخص شود که شما شرایط عمل لیزیک را دارا هستید، دیگر سن شما ملاک انجام عمل نمی‌باشد. افراد بالای ۴۰ سال نیز می‌توانند به راحتی شانس خود را برای انجام عمل لیزیک و حذف عینک از روی چشمشان امتحان کنند.

آغاز سن پیر چشمی

البته باید بدانید که حدود سن ۴۰ سالگی به طور متوسط آغاز ایجاد پیرچشمی در چشم افراد می‌باشد. پیرچشمی اصطلاحی است به این معنا که فرد برای دیدن نقاط نزدیک دچار ضعف بینایی بوده و ناچار به استفاده از عینک می‌باشد. جراحی عیوب انکساری شامل فمتو لیزیک، اسمایل یا پی آر کی با تغییر شکل قرنیه و اصلاح سطح قرنیه، نواقص را رفع کرده و باعث بهبود بینایی می‌شود. بهترین نتایج جراحی لیزیک زمانی اتفاق می‌افتد که شماره چشم بیماران حداقل در ۶ ماه اخیر تغییر نکرده و ثابت بوده باشد. در بیماران بالای ۴۰ سال باید ملاحظات ویژه‌ای در نظر گرفته شود.

یک مشکل بینایی که معمولا در افراد ۴۰ساله و بالاتر دیده می‌شود، پیر چشمی است. برای افرادی که به این عارضه دچار هستند دید نزدیک که برای خواندن و مطالعه می‌باشد، تار می‌شود. از دست رفتن تدریجی انعطاف‌پذیری عدسی چشم باعث بروز و شروع پیرچشمی است.

اگرچه بیماران پیرچشم با فمتو لیزیک، اسمایل یا پی آر کی به روش معمول می‌توانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم خود را برطرف و حل کنند اما بعد از عمل همچنان برای دید نزدیک خوب و واضح، احتیاج و نیاز به زدن عینک دارند. این عمل‌ها بعد از ۴۰ سالگی زمانی می‌تواند مفید و کارآمد باشد که روشی به نام مونوویژن برای عمل چشمتان انجام شود.

بیشتر بخوانید: ورزش بعد از عمل حذف عینک

مونوویژن چیست؟

مونوویژن به معنای این است که یک چشم برای دید واضح نزدیک و یک چشم دیگر برای دید واضح دور اصلاح شده و تحت درمان قرار گیرد. در این روش شما با وجود پیرچشمی و یا حتی وقوع پیرچشمی بعد از عمل جراحی لیزیک معمولا دیگر نیاز به زدن عینک برای دید متوسط (کار با کامپیوتر) و تنها در سنین بالاتر برای دید خطوط ریز از فاصله نزدیک نیاز به استفاده از عینک نزدیک دارید. همراه با مونو ویژن گاهی تراش قرنیه با دستگاه لیزر بصورت ویژه برای دید نزدیک بهتر همراه با مونوویژن انجام می‌شود.

در مجموع باید بدانید که تمامی این راه حل‌ها و روش‌های درمانی زمانی اتفاق خواهد افتاد که شما به صورت حضوری تحت معاینه و مشاوره چشم پزشک قرار گرفته و بعد از انجام آزمایشات و عکسبرداری‌های مورد نیاز، در صورت واجد شرایط بودن عمل لیزیک تحت نظر جراح مورد اعتماد، تصمیم به عمل لیزیک بگیرید.

Rate this post

پیام بگذارید

17 − هفت =