پرش لینک ها
عمل چشم آب مروارید

عمل چشم آب مروارید و اقدامات قبل از عمل

عمل چشم آب مروارید

زمانی که عدسی چشم از حالت طبیعی و شفاف خود خارج و کدر شود به اصطلاح چشم آب مروارید آورده است. آب مروارید یکی از شایعترین بیماری‌های چشم است که در این بیماری فرد انگار از شیشه بخار گرفته به محیط پیرامون خود نگاه می‌کند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین بروز کاتاراکت افزایش سن می‌باشد. اما عوامل مؤثر دیگری از جمله ضربه به چشم، مصرف دارو‌های استروئیدی و کورتون، بیماری دیابت و عوامل محیطی همچون قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور‌های شدید نیز در بروز این بیماری نقش دارند. تنها روش درمانی آب مروارید جراحی بوده و تنها با عمل چشم آب مروارید، فرد می‌تواند از کیفیت خوب بینایی برخوردار شود.

جراحی آب مروارید زمانی باید انجام شود که کاتاراکت باعث کاهش دید و اختلال در انجام فعالیت‌های روزانه شده باشد. تشخیص و زمان انجام عمل آب مروارید تنها با معاینات و توسط پزشک امکان‌پذیر است و براساس شرایط بیمار جراح تصمیم به انجام عمل می‌گیرد که این تصمیم برای هر بیمار با هر شرایط سنی ممکن است متفاوت باشد.

امروزه با پیشرفت علم، عمل‌های جراحی چشم با تکنیک‌های نوین انجام می‌شود. تکنیک‌هایی که جراحی را نسبت به گذشته پیچیده‌تر کرده ولی باعث آرامش بیشتری برای بیمار قبل، حین و بعد از عمل شده است.

جراحی آب مروارید نیز از این قاعده مستثنی نبوده و امروزه برای انجام این جراحی، معمولاً بیمار بیهوش نمی‌شود، در بیمارستان بستری نخواهد شد، بخیه‌ای در چشمش‌ زده نمی‌شود و حتی چند روز بعد از عمل به زندگی عادی بازخواهد گشت و کیفیت دید بیمار نیز پس از عمل بسیار بیشتر از سال‌های پیش است.

تمامی این تکنیک‌های پیشرفته اجرا و انجامش نیازمند تبحر، دقت بسیار بالا و تجربه‌ی زیاد جراح است. با اینکه اکثر جراحی‌های کاتاراکت با روش‌های نوین انجام می‌شود اما امکان دارد برای بعضی از بیماران روش‌های جراحی قدیمی‌تر گزینه مناسبی باشد.

رایج‌ترین شیوه‌ ی درمانی برای آب مروارید

در جراحی آب مروارید عدسی کدر شده به وسیله‌ی دستگاه فیکو خورده شده و عدسی مصنوعی یا لنز جایگزین آن داخل چشم می‌شود. امروزه این روش عمل جراحی، جزء رایج‌ترین شیوه‌های درمانی برای حل آب مروارید در جهان بوده است و در بیشتر از ۹۵ درصد موارد عمل با موفقیت همراه است. این روش عمل جراحی می‌تواند به صورت سرپایی انجام شود. فرد بدون بیهوشی کامل و تنها با قطره بی‌حسی و دارو‌های آرامبخش وضعیت بینایی خود را بهبود بخشد.

با توجه به اینکه چشم اندام حساسی است و نقش کلیدی در زندگی انسان دارد، باید بیماری‌های چشمی را جدی گرفت. آب مروارید هم از جمله مشکلات چشمی است که باید بلافاصله با مشاهده نخستین نشانه‌هایش به چشم پزشک مراجعه شود تا فرآیند درمان آغاز شود. تشخیص زود هنگام و به موقع باعث می‌شود جراحی به بهترین شکل و بدون عارضه انجام شود.

اقدامات قبل از عمل آب مروارید

پیش از عمل آب مروارید، ابتدا باید به تعیین شماره لنزی که قرار است جایگزین عدسی کدر شده شود، پرداخت. در عمل آب مروارید می‌توان به جهت درمان همزمان دوربینی و نزدیک بینی از لنز‌های مولتی فوکال یا چندکانونه استفاده کرد. در این نوع جراحی، بعد از عمل بیمار معمولاً نیازی به استفاده از عینک ندارد. اما تعیین اینکه استفاده از لنز‌های چندکانونه برای بیمار مناسب هست یا نه با پزشک می‌باشد. پزشک باید اطلاعات دقیقی از سوابق پزشکی بیمار از جمله دارو‌هایی که مصرف می‌کند، بیماری‌هایی که دارد و حساسیت‌های دارویی فرد تهیه کند.

اقدامات قبل از عمل:

-انجام آزمایشات روتین

-اگر بیمار سابقه جراحی اصلاح دید یا عیوب انکساری از قبل دارد حتماً باید پزشک خود را در جریان قرار بدهد زیرا در تعیین شماره لنز داخل چشمی تأثیر دارد.

-در صورت استفاده از دارو‌های پروستات یا هر داروی دیگری بهتر است جراح معالج در جریان قرار بگیرد چرا که در روند جراحی بسیار اثرگذار است.

-شب قبل از جراحی استحمام انجام گیرد.

-بهتر است خانم‌ها ۴۸ ساعت قبل از عمل جراحی از لوازم آرایش استفاده نکنند.

-حضور یک همراه روز عمل الزامی است.

-توصیه می‌شود روز عمل ۶ تا ۸ ساعت قبل از عمل بیمار ناشتا باشد.

-هرگونه آلرژی دارویی به پزشک اطلاع داده شود.

بیشتر بخوانید: دوران نقاهت و مراقبت‌های بعد از عمل آب مروارید

خطرات و عوارض عمل کاتاراکت

عمل آب مروارید چشم مثل هر جراحی دیگری ممکن است عوارضی داشته باشد. این عوارض عبارتند از:

-تار شدن کپسول خلفی در اثر گذشت زمان که این عارضه با استفاده از لیزر قابل درمان بوده

-التهاب پس از عمل

-عفونت

-خونریزی

-ورم قسمت مرکزی چشم یا ماکولا

-بالا رفتن فشار درون چشم

-ورم شبکیه

-ورم قرنیه چشم

-پاره شدن شبکیه

-افتادگی پلک

-پارگی کپسول لنز و عدم امکان کارگزاری لنز داخل چشمی

موارد زیر موارد اورژانسی بوده که در صورت بروز بعد از عمل جراحی باید سریعاً به پزشک یا اورژانس چشم پزشکی مراجعه کرد:

-از دست رفتن ناگهانی یا تدریجی بینایی

-درد شدید که با مسکن آرام نشود

-تشدید قرمزی چشم که همراه با ترشحات چرکی باشد

-تهوع و استفراغ

روش های جراحی کاتاراکت

آب مروارید شایع‌ترین علت کاهش بینایی در افراد مسن و سالخورده است و دلیل اول نابینایی در جهان است. تنها راه درمان قطعی آب مروارید در حال حاضر عمل جراحی آب مروارید است.

راه‌های مختلفی برای انجام عمل کاتاراکت وجود دارد که جراح چشم، براساس مرحله پیشرفت بیماری و علائم بیمار در مورد اینکه کدامین روش مناسب است تصمیم می‌گیرد.

متداول‌ترین روش جراحی کاتاراکت روش فیکو است که یکی از بهترین روش‌ها و رایج‌ترین روش‌ها در کل دنیا می‌باشد. با استفاده از لیزر فمتو می‌توان برش روی قرنیه یا کپسول لنز را انجام داد. اما مطالعات علمی، برتری این روش نسبت به روش روتین نشان نداده است و در این روش نیز نیاز به استفاده از روش فیکو وجود دارد.

اما اگر میزان کدرشدگی عدسی زیاد باشد و عدسی سفت شده باشد یا به اصطلاح چشم پزشکی کاتاراکت مچور باشد امکان دارد جراح از روش جراحی اکسترا یا خارج کپسولی برای درمان آب مروارید استفاده کند.

در آخر لازم به ذکر است که تصمیم گیرنده نهایی برای تشخیص و درمان کاتاراکت متخصص چشم بوده و بیماران با مراجعه به موقع می‌توانند روند درمانی درست و مناسبی را دریافت کنند.

Rate this post

پیام بگذارید

چهار × 1 =