پرش لینک ها
عمل چشم در دوران بارداری

عمل چشم در دوران بارداری

آیا امکان عمل‌ های چشم در دوران بارداری وجود دارد؟

با توجه به اهمیت سلامت جنین، هر گونه اقدام درمانی چه بصورت درمان دارویی و یا جراحی چشم در دوران بارداری حساسیت ویژه‌ای دارد. بطور کلی اقدامات درمانی غیر ضروری و یا زیبایی در دوران بارداری ممنوع می‌باشند. عمل‌های اصلاح عیوب انکساری در دوران بارداری به دلایل زیر نباید انجام شوند و باید به بعد از دوران بارداری موکول شود:

  • عمل‌های جراحی چشمی بدلیل استرسی که به مادر باردار وارد می‌کنند، در دوران بارداری (مگر در موارد ضروری برای حفظ سلامت مادر و یا جنین) نباید انجام شوند.
  • بعد از عمل‌های چشمی باید قطره‌های چشمی استفاده شوند و ممکن است جذب این داروها در خون مادر، برای جنین مضر باشند.
  • از طرف دیگر بدلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری، تغییراتی در بافت قرنیه و یا شماره عینک فرد ایجاد می‌شود و ممکن است نتیجه مطلوب بعد از عمل‌های اصلاح عیوب انکساری کسب نشود.
  • بنابراین انجام عمل‌های فمتو لیزیک، لازک (پی آر کی) و اسمایل باید به بعد از دوران بارداری موکول شود.

هر چند امکان استفاده از لنزهای تماسی در دوران بارداری وجود دارد ولی بدلیل اثرات تغییرات هورمونی بر روی بافت قرنیه و همچنین شیوع خشکی چشم، تحمل استفاده از لنزها در این دوران کاهش می‌یابد. مشورت با چشم پزشک برای امکان استفاده از لنز تماسی و مناسب‌ترین نوع آن توصیه می‌شود.

بهترین روش اصلاح عیوب انکساری برای زنان باردار

در مجموع بهترین روش اصلاح عیوب انکساری برای مادر باردار استفاده از عینک می‌باشد. بعد از خاتمه بارداری امکان استفاده از لنز تماسی یا عمل جراحی لیزیک، لازک و یا اسمایل وجود دارد. با توجه به امکان تغییرات شماره عینک در دوران بارداری، معاینه چشم و اندازه گیری عیب انکساری قبل از دوران بارداری توصیه می‌شود تا بعد از این دوران با مقایسه شماره عینک با قبل از دوران بارداری، در صورت تمایل عمل لیزری برداشتن عینک را انجام داد. قابل ذکر است که انجام این عمل‌ها در دوران شیردهی بلا مانع است.

 

Rate this post

پیام بگذارید

5 × 5 =