پرش لینک ها
لنز چند کانونه

لنز چند کانونه داخل چشمی برای اصلاح دید نزدیک و پیرچشمی

لنز چند کانونه چیست؟

در این نوشته قصد داریم شما را با لنز چند کانونه آشنا کنیم پس تا پایان این نوشته همراه ما باشید.

چشم انسان ساختاری شبیه دوربین عکاسی دارد. در این دوربین عدسی‌ بنام کریستالین لنز وجود دارد که قدرت این لنز با تطابق تغییر می‌کند. در نتیجه چشم انسان می‌تواند همزمان در فواصل دور و نزدیک بخوبی ببینید. بعد از حدود چهل سالگی قدرت تطابق عدسی انسان به حدی کاهش می‌یابد که فرد برای دیدن اشیا نزدیک دچار مشکل می‌شود. به این کاهش قدرت تطابق، پیرچشمی گفته می‌شود. از طرفی به کدورت این عدسی با افزایش سن، آب‌مروارید یا کاتاراکت گفته می‌شود که باعث کاهش دید دور و نزدیک می‌گردد.

درمان آب مروارید با برداشت عدسی کدر شده و کارگذاری لنز داخل چشمی انجام می‌شود. در سال‌های گذشته قدرت این عدسی برای دید دور تنظیم می‌شد، در نتیجه فرد برای دید نزدیک نیاز به استفاده از عینک نزدیک داشت. با پیشرفت در طراحی لنزهای داخل چشمی، لنزهای چند کانونه ابداع شده است. این لنزها، همزمان دید مناسبی در فواصل دور و نزدیک برای بیمار فراهم می‌آورند، بنابراین نیاز به استفاده از عینک نزدیک بعد از این لنزها بشدت کاهش می‌یابد. این لنزها توسط چندین شرکت معتبر بین المللی در دنیا تولید می‌شوند و استفاده از این لنزها در دنیا در حال افزایش است.

انواع لنز داخل چشمی

مکانیسم ساخت این لنزها در دو گروه چند کانونه Multi focal IOL و لنزهای Extended depth-of-focus (EDOF) طبقه بندی می‌شود. جراح با توجه به نیازهای فرد و معاینات چشمی بین این دو دسته لنز مناسب را برای فرد انتخاب خواهد کرد. این لنز‌ها همچنین نوعی بنام توریک دارند که امکان اصلاح آستیگماتیسم را فراهم می‌آورند. قبل از استفاده از این لنزها نیاز به معاینات کامل شامل بررسی قرنیه و شبکیه، تست‌های خشکی چشم، تصویربرداری از قرنیه و شبکیه است. در صورت طبیعی بودن این معاینات امکان استفاده از این لنزها وجود دارد.

مدت زمان عمل و دوران نقاهت عمل کارگذاری لنز چند کانونه

این عمل نیاز به بیهوشی ندارد و حدود 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد و بعد از عمل نیاز به بستری در بیمارستان نیست. دوره نقاهت بعد از عمل نیز کوتاه است و شما بعد از مدت کوتاهی می‌توانید کارهای روزمره را انجام دهید.

همانطور که گفته شده پیرچشمی بدلیل کاهش قدرت تطابق عدسی لنز است. یکی از درمان‌های پیر چشمی برداشتن لنز بیمار و کارگذاری لنز چند کانونه است. این روش بخصوص در افراد با شماره دوربینی بالا (شماره عینک مثبت) استفاده می‌شود. روش عمل و لنز چند کانونه استفاده شده مانند عمل آب مروارید است.

برای رزرو نوبت در کلینیک دکتر مهران زارعی قنواتی جهت ویزیت، مشاوره و عمل کارگذاری لنز چند کانونه روی دکمه زیر کلیک نمایید:

 

پیام بگذارید

12 − ده =