پرش لینک ها
معایب و مزایای عمل لیزیک چشم

معایب و مزایای عمل لیزیک چشم

معایب و مزایای عمل لیزیک چشم

قصد داریم در این مقاله شما را با مزایا و معایب عمل لیزیک چشم آشنا کنیم تا در جهت تصمیم گیری برای انجام این جراحی کمکی کرده باشیم.

برای جراحی لیزیک و انجام عمل حذف عینک ابتدا و مهم ترین کار پیدا کردن چشم پزشک حاذق و با وجدان است که صرفا به این عمل به دید تجاری و اقتصادی نگاه نکرده و فقط بحث درمانی بیمار برایش مهم است و بیمارانی را که برای این عمل در نظر می گیرد باید از نظر علمی شرایط این عمل را داشته باشند تا امکان عارضه یا ایجاد مشکل در بیمار بعد از عمل بسیار کم و یا اصلا وجود نداشته باشد.

اکثر افرادی که سال ها از عینک یا لنزهای تماسی استفاده می کردند پس از عمل جراحی لیزیک ابراز رضایت زیادی از این عمل دارند. عمل لیزیک یک عمل سرپایی و بدون درد است. در این عمل بیمار کاملا هوشیار بوده و آگاهی و اشراف کامل بر عمل دارد و با بی حسی موضعی انجام می شود. این هوشیاری و آگاه بودن بیمار گرچه از نظر بیمار ممکن است گاهی دلهره آور باشد اما در روند عمل بسیار مفید و کارآمد است.

عمل لیزیک با دستگاه های پیشرفته

عمل لیزیک با دستگاه های پیشرفته لیزر انجام می شود و بسیار سریع و کم خطر است. در این عمل به کمک لیزر فمتوسکند فلپی در سطح قرنیه ایجاد شده و سپس با کمک لیزر اگزایمر انحنای قرنیه اصلاح شده و مجددا فلپ در جای خود قرار می گیرد.

تمامی عمل های جراحی لیزری عیوب انکساری از جمله عمل اسمایل/فمتواسمایل، لیزیک/فمتو لیزیک، پی آر کی/prk، ترنس پی آر کی، لازک دارای مزایا و معایبی هستند.

افرادی که سالیان سال در رابطه با رفتن به استخر، رفتن به میهمانی بدون عینک، انجام ورزش هایی که وجود عینک مانع آن شده و موارد این چنینی دچار مشکل هستند برای انجام این جراحی بسیار مشتاق می باشند.

7 مزیت عمل لیزیک

1- جراحی لیزیک بدون درد است:

لیزیک عملی بدون درد بوده که در حین عمل بیمار هیچگونه دردی ندارد و فقط مراحل عمل را متوجه می شود. بی دردی در این عمل به معنای بیهوشی یا خوابیدن نیست و بیمار تمامی اتفاقات حین عمل را درک می کند و لمس و فشار دستگاه را متوجه می شود، اما تمامی مراحل بدون تحمل درد است.

2- جراحی لیزیک بسیار سریع و آسان است:

در این جراحی حداکثر زمانی که برای عمل لازم می باشد حدودا ۱۰ دقیقه است. بعد از انجام دو مرحله که اولی برداشتن فلپ توسط لیزر و دومی تابیدن لیزر اگزایمر است، جراحی به اتمام می رسد. در این عمل نیاز به همکاری بیمار حین جراحی (مانند عدم حرکت چشم، تکان نخوردن و نگاه مستقیم به نور تارگت لیزر) وجود دارد. در صورت ترس و اضطراب بیماران می توان از قرص های آرام بخش قبل از عمل استفاده کرد.

3- بهبودی سریع و رسیدن به دید کامل در مدت زمان کوتاه:

افرادی که عمل لیزیک انجام می دهند معمولا از فردای عمل ابراز رضایت در رابطه با بهبود بینایی و دید خوب دارند. گرچه در افراد مختلف روند این بهبودی امکان دارد متفاوت باشد اما در اکثر بیماران رسیدن به دید کامل تا ۱ الی ۲ هفته مشاهده شده است.

4- عدم استفاده از دارو در مدت زمان طولانی:

در عمل لیزیک معمولا نیاز طولانی به استفاده از دارو نداشته و تمامی داروها به غیر از قطره اشک مصنوعی بعد از یک تا دو هفته قطع می شود.

5- دوره نقاهت کوتاه:

در این عمل بیماران مانند عمل پی آر کی یا لازک بعد از جراحی احساس درد و سوزش و اشک ریزش نداشته و در زمان سریعتری به عملکرد روزانه خود می رسند و بعد از عمل نیازی به پانسمان نیست.

6- جراحی لیزیک بسیار ایمن است:

دستگاه های لیزر با دقت بسیار بالا بر اساس شماره عینک، انحنای سطح قرنیه را اصلاح کرده و مطالعات نشان داده که بیش از 95 درصد افراد رضایت زیادی از انجام این عمل دارند. جراحی لیزیک در صورتیکه بر اساس ضوابط علمی انجام شود ایمنی بسیار بالایی دارد و با احتمال عارضه ی بسیار پایین همراه است.

7- جراحی لیزیک در بیماران هایپروپیا/دوربینی و بیماران با آستیگمات بالا بسیار کارامد است:

عمل لیزیک در بیماران دوربین تا شماره ی هشت و بیماران استیگماتیسم یا دوربین تا شماره ی شش قابل انجام است. عمل لیزیک را تا حدود ۵۵ سالگی می توان انجام داد.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از عمل پی آر کی

معایب جراحی لیزیک

1- تمامی افراد واجد شرایط لیزیک نیستند :

در افرادی با ضخامت قرنیه نازک و کسانی که احتمال تروما یا ضربه به چشم در آنها وجود دارد عمل لیزیک توصیه نمی شود و جراحی مشابه دیگر مانند پی آر کی که در آن نیازی به ایجاد فلپ نیست را می توان پیشنهاد داد. در افرادی که دچار پیر چشمی هستند نیز این عمل توصیه نمی شود.

2- ایجاد خشکی چشم در کوتاه مدت :

عمل لیزیک در چند ماه اول ایجاد خشکی چشم می کند. این عارضه به مرور زمان و با استفاده از اشک مصنوعی قابل کنترل بوده اما در افرادی که خشکی چشم زمینه ای دارند ممکن است تا مدت طولانی تری باقی بماند.

3- واکنش به نور در شب یا هاله بینی شبانه:

در این جراحی عارضه غیر معمول دیگری نیز وجود دارد که بیماران اظهار می کنند در شب در اطراف نور هاله می بینند و تابش خیره کننده در شب دارند. در فناوری و دستگاه های جدید این عارضه بسیار کمتر شده و گزارش کمتری از بیماران ثبت شده است.

4- کنده یا جابجا شدن فلپ:

در عمل لیزیک به علت وجود فلپ هر گونه دستکاری شدید و یا ضربه به چشم احتمال جابجایی یا کنده شدن فلپ را بالا می برد. به همین علت است که جراح این نوع عمل را برای افرادی که فعالیت های بسیار زیاد و پرخطر دارند توصیه نمی کند. این بیماران تشویق به عمل پی آر کی می شود.

5- احتمال نیاز دوباره به جراحی لیزیک :

در حدود 5 درصد از بیماران احتمال بازگشت مقدار کمی از شماره چشم وجود دارد که در اکثر این بیماران امکان عمل مجدد وجود دارد. این مشکل در افرادی که نزدیک بینی بالا یا آستیگماتسیم بالا و یا دوربین هستند بیشتر دیده می شود.

6- عمل لیزیک در دوران بارداری امکان ندارد:

عمل لیزیک در دوران بارداری به علت تغییرات در قرنیه و احتمال جذب قطره های چشمی انجام نمی شود. حتی جراحی های دیگر عیوب انکساری از جمله پی آر کی و اسمایل نیز قابل انجام نیست.

توضیح مختصر: عمل لیزیک یک عمل سرپایی و بدون درد است. جهت انجام آن نیاز به اقدامات وسیع بیهوشی نیست و بی حسی موضعی انجام می شود.

پیام بگذارید

نوزده − 11 =