پرش لینک ها
`ورزش بعد از لیزیک

آیا بعد از عمل حذف عینک می توان ورزش کرد؟

ورزش بعد از لیزیک

بسیاری از افراد در طول دوره زندگی خود برای انجام بسیاری از ورزش‌ها به علت داشتن عینک یا لنزهای تماسی دارای محدودیت بوده و به خاطر دردسرها و مشکلات ناشی از عینک مجبور به حذف علائق و فعالیت‌های ورزشی خود شده اند. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم که ورزش بعد از عمل لیزیک و دیگر عمل‌ها بعد از حذف عینک امکان‌پذیر است یا خیر؟! با ما تا پایان همراه باشید.

خوشبختانه با پیشرفت علم و روش‌های نوین، خیلی از افراد با انجام عمل‌های حذف عینک مانند لازک، پی آر کی، ترنس پی آر کی، فمتو لیزیک و فمتو اسمایل می‌توانند به دنبال خیلی از علائق و فعالیت‌های ورزشی خود رفته و دیگر نگران آسیب‌های ناشی از استفاده از عینک و لنزهای تماسی نباشند.

البته لازم به ذکر است که چه افراد ورزش کار و چه افرادی که قرار است بعد از جراحی‌های رفرکتیو شروع فعالیت ورزشی داشته باشند، باید بدانند همانطور که این جراحی دریچه‌ی جدیدی در زندگی ورزشی افراد باز می‌کند، اما مراقبت‌ها و نکات مراقبتی بعد از عمل نیز در روند جراحی تاثیر گذار است و بسیار حائز اهمیت می‌باشد که اصول مراقبتی بعد از عمل به صورت کامل رعایت شود.

زمان شروع ورزش بعد از عمل‌ حذف عینک

زمان شروع فعالیت‌های ورزشی، بعد از عمل‌های عیوب انکساری برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. پزشک معالج برحسب شرایط هر بیمار می‌تواند زمانی را تعیین کند. اما به طور کلی انجام فعالیت‌های ورزشی به صورت سبک مانند پیاده روی و نرمش، سه روز بعد از عمل امکان‌پذیر است. شما می‌توانید بعد از سه روز که از جراحی چشمتان گذشت فعالیت‌های خود را آغاز کنید. انجام تمرینات بدنی و ورزش‌های دیگر نیز یک هفته بعد از عمل بلامانع است. شما با رعایت اصول بهداشتی و جلوگیری از ضربه یا آسیب به چشم می‌توانید ورزش را از سر بگیرید.

ورزش‌های سنگین و هم چنین شنا و ورزش‌های آبی معمولا یک ماه بعد از عمل توصیه شده و شما می‌توانید پس از گذشت یک ماه از عمل تمامی ورزش‌ها را بدون محدودیت انجام دهید.

ورزش بعد از لیزیک
ورزش بعد از لیزیک

نکات بهداشتی و اصول مراقبتی

نکته مهم و قابل توجه در شروع فعالیت‌های بدنی و ورزش این است که شما نکات بهداشتی و اصول مراقبتی را در هنگام ورزش رعایت کنید و با شروع ورزش باعث ورود و انتقال آلودگی به چشم خود نشوید. به طور مثال سالن‌های بدنسازی به دلیل انتشار باکتری‌های ناشی از تعریق، منبع عفونت یا آلرژی هستند. بنابراین مهم است که هنگام انجام تمرینات ورزشی بعد از عمل لیزیک یا سایر روش‌های اصلاح لیزری بر روی قرنیه (فمتو لیزیک، فمتو اسمایل، لازک، پی آرکی، ترانس پی آر کی) قبل از لمس صورت، دست‌هایتان را بشویید. اگر چشم‌هایتان علائمی مانند خارش و قرمزی دارند و یا حساس هستند، تا زمانی که چشم‌هایتان بدون علامت شوند از تمرین خودداری کنید.

در انجام فعالیت‌های آبی نیز اگر احساس حساسیت و یا سوزش و خارش دارید، بهتر است تا مدتی از عینک‌های محافظ استفاده کنید. نکات مهمی که باید رعایت کنید انجام کارهایی است که منجر به عفونت، جا به جایی و یا کنده شدن فلپ نشود. اصلی‌ترین این اقدامات این است که هرگز و به هیچ وجه با دست آلوده چشمتان را لمس نکنید. از هرگونه ضربه به چشم خودداری کنید.

مزایای حذف عینک و لنزهای تماسی

یکی از بزرگترین مزایای اصلاح بینایی با لیزر این است که بعد از عمل، دیگر برای فعالیت‌های تفریحی و ورزشی به لنزهای تماسی و یا عینک نیاز ندارید. تصور کنید که دیگر نیازی به عینک اصلاحی نیست. ناراحتی ناشی از لنزهای تماسی در هنگام ورزش از بین می‌رود، دیگر لنزها جا به جا نمی‌شوند و یا با گرد و غبار تحریک نمی‌شوند. دیگر نگران افتادن و شکستن عینک نخواهید بود. نیازی به هزینه برای عینک طبی ورزشی و یا عینک شنای طبی نخواهید داشت. توانایی رقابت در ورزش‌هایی که اجازه استفاده از عینک را ندارید، خواهید داشت. پس با رعایت نکات بالا برای زمان کوتاهی از تمامی امتیازات زندگی بدون عینک برخوردار شوید.

پیام بگذارید

چهار × 1 =