پرش لینک ها

پیوند قرنیه مصنوعی و سلول‌های بنیادی؛ درمان‌های ویژه در آسیب‌های شدید قرنیه

عمل‌های پیشرفته پیوند قرنیه مصنوعی و پیوند سلول‌های بنیادی

برای بیماران مبتلا به آسیب های شدید قرنیه ناشی از سوختگی و یا التهاب‌های مزمن سطح چشم ناشی از سندرم استیونس جانسون و پمفیگوئید درمان کدورت قرنیه با پیوند قرنیه طبیعی کارساز نیست. همچنین در مواردی که فرد چند بار پیوند قرنیه طبیعی شده است و دچار رد پیوند گردیده، انجام مجدد پیوند قرنیه طبیعی موفقیتی نخواهد داشت. در این موارد نیاز به پیوند سلول‌های بنیادی و یا پیوند قرنیه مصنوعی می‌باشد.


عمل پیوند سلول‌های بنیادی در چه مواردی انجام می‌شود؟

سلول‌های بنیادی قرنیه در محلی بنام لیمبوس (مرز بین قرنیه و صلبیه) قرار دارند. این سلول‌ها با تکثیر تدریجی تامین کننده سلول‌های لایه سطحی قرنیه (اپی تلیوم) هستند. در بیماری‌هایی که این سلول‌ها آسیب می‌بینند مانند بیماری‌های ارثی و سوختگی، بافت ملتحمه روی قرنیه را می‌پوشاند و فرد دچار کاهش دید شدید می‌شود. در این موارد نیاز به پیوند سلول‌های بنیادی لیمبوس می‌باشد. پیوند سلول‌های بنیادی قرنیه ممکن است از چشم مقابل بیمار و از بستگان نزدیک بیمار و یا از چشم اهدا شده به بانک چشم گرفته شود.


عمل پیوند قرنیه مصنوعی در چه مواردی انجام می‌شود؟

در افرادی که چند بار دچار رد پیوند قرنیه شده‌اند و یا آسیب شدید پلک‌ها و یا خشکی چشم دارند، پیوند قرنیه طبیعی درآن‌ها موفق نیست. در این موارد نیاز به پیوند قرنیه مصنوعی می‌باشد. قرنیه مصنوعی انواع مختلفی دارند. دو نوعی که در دنیا بیشتر استفاده می‌شوند، قرنیه مصنوعی بوستون و قرنیه مصنوعی با استفاده از بافت استخوانی – دندانی( OOKP) است که با توجه به مشکل زمینه‌ای و شرایط چشم بیماری، یکی از این‌ها را برای درمان کدورت قرنیه بیمار می‌توان استفاده نمود.

آیا امکان انجام این عمل‌ها در ایران وجود دارد؟


پیوند سلول‌های بنیادی قرنیه و همچنین پیچیده ترین نوع عمل قرنیه مصنوعی با استفاده از بافت دندان توسط دکتر مهران زارعی قنواتی در ایران انجام می شود.

برای رزرو نوبت در کلینیک دکتر مهران زارعی قنواتی جهت ویزیت، مشاوره و عمل پیوند قرنیه مصنوعی و پیوند سلول‌های بنیادی روی دکمه زیر کلیک نمایید:

پیام بگذارید

5 − یک =