پیوند قرنیه

پیوند قرنیه چیست؟

پیوند تمام ضخامت قرنیه از حدود ۱۰۰ سال پیش برای درمان بیماران استفاده می شود. در پیوند قرنیه طبیعی بافت قرنیه فرد بیمار با بافت قرنیه اهدا شده از بانک چشم جایگزین می شود.

پیوند قرنیه در چه بیمارانی انجام می شود؟

پیوند قرنیه برای بیمارانی که بدلیل کدورت و نامنظمی قرنیه دچار کاهش دید شدید شده اند، انجام می شود. در این افراد روشهای درمانی دیگر از جمله استفاده از لنز سخت و درمانهای لیزری موفق نبوده است.

در سالهای اخیر چه پیشرفتهایی در زمینه پیوند قرنیه اتفاق افتاده است؟

در سالهای اخیر پیوند لایه ای برای بعضی از بیماران مانند بیماران مبتلا به قوز قرنیه و یا در مواردی که قرنیه دچار ورم شده است، انجام می شوند و با نتایج بهتری همراه هستند.

 در افرادی که دچار قوز قرنیه شدید هستند و یا لایه های سطحی تر قرنیه دچار کدورت شده اند، از تکنیک Deep anterior lamellar keratoplasty (DALK)  استفاده می شود. این روش  احتمال رد پیوند کم تر است. در افرادی که بدنبال عمل های جراحی قبلی دچار ورم قرنیه می شوند، از تکنیک ها ی Descemet Stripping Automated Endothelial Keratoplasty (DSAEK) و Descemet Membrane Endothelial Keratoplasty (DMEK) استفاده می شود. با این روشهای جدید تردید بیمار با سرعت بیشتری بهبود می یابد و دوران نقاهت پس از عمل کوتاه تر است.

چه مراقبتهایی بعد از پیوند قرنیه لازم است؟

سیستم ایمنی فرد گیرنده پیوند می تواند بافت قرنیه پیوندی را بعنوان جسم خارجی شناسایی کند و بر علیه آن واکنش دهد. به این واکنش رد پیوند گفته می شود. برای پیشگیری از این مشکل، فرد بعد از عمل پیوند باید ماهها و گاهی بصورت همیشگی قطره ضد التهابی کورتون استفاده کند. همچنین چشم فرد باید از ضربه محافظت شود. بیمارانی که پیوند قرنیه انجام داده اند باید حتما بصورت دائمی تحت نظر جراح فوق تخصص قرنیه باشند.

رد پیوند قرنیه چه علائمی دارد؟

هر گونه کاهش دید، قرمزی چشم و یا درد چشم که بصورت حاد ایجاد شده باشد، باید در درجه اول احتمال رد پیوند با معاینه چشم پزشکی بررسی شود. نتیجه درمان رد پیوند وابسته به تشخیص و درمان سریع این عارضه است. بنابراین  در صورت بروز این علائم، معاینه چشم باید بصورت اورژانسی انجام شود.

در مورد پیوند سلولهای بنیادی قرنیه و پیوند قرنیه مصنوعی بیشتر بخوانید:

پیوند قرنیه مصنوعی و سلولهای بنیادی