پرش لینک ها
انحراف چشم و عمل حذف عینک

آیا افراد مبتلا به انحراف چشم می‌توانند عمل حذف عینک انجام دهند؟

انحراف چشم یا استرابیسم

در این مقاله می‌خواهیم بدانیم که با وجود انحراف چشم می توان عمل حذف عینک انجام داد؟ تا پایان همراه ما باشید.

انحراف چشم یا استرابیسم مشکلی است که بیشتر در میان کودکان شیوع دارد. زمانی که فرد به این بیماری مبتلا است، چشم‌هایش با هم در یک سو نبوده و هر دو چشم همزمان قادر به نگاه کردن به یک نقطه مشخص نمی‌باشند. هر اختلالی در صورت عدم درمان می‌تواند عواقب جبران ناپذیری در پی داشته باشد و انحراف چشم نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر به موقع برای درمان آن اقدامی انجام نشود، می‌ تواند کاهش دید و از بین رفتن قدرت بینایی را در یک چشم به همراه داشته باشد.

از دیگر عوارضی که درمان نکردن انحراف چشم بر جای می‌گذارد، نقص در زیبایی ظاهری افراد است. همچنین عدم درمان انحرافات چشمی در کودکان می‌تواند موجب بروز تنبلی چشم و از دست دادن دید سه بعدی به مرور زمان شود. با وجود مستعد بودن کودکان در برابر ابتلا به بیماری انحراف چشم، بزرگسالان نیز به این عارضه مبتلا می‌شوند.

انحراف چشم و عمل حذف عینک

سؤالی که در این مقاله مطرح است این است که آیا بزرگسالانی که دچار انحراف چشم هستند و یا کودکانی که با انحراف چشم بزرگ شده‌اند و الان در رده‌ی سنی مناسب برای جراحی‌های حذف عینک هستند می‌توانند این عمل را انجام دهند یا خیر؟

اگر مبتلا به استرابیسم هستید و قصد انجام اصلاح بینایی با جراحی لیزر چشم را دارید باید بدانید که انحراف چشم مانعی برای جراحی نیست. شما می‌توانید جراحی مناسب مربوط به اصلاح چشم خود را (لیزیک، لازک، پی آر کی، فمتو لیزیک و اسمایل) انجام دهید. البته باید بدانید که عمل اصلاح بینایی و حذف عینک معمولاً در میزان انحراف چشم شما تأثیر زیادی ندارد، اما باید معاینات انحراف چشم بصورت دقیق قبل از عمل انجام شود.

این نکته قابل ذکر است که در بعضی از افراد با زدن عینک و اصلاح بینایی با عینک، میزان انحراف چشم کم می‌شود. همچنین زمانی که از عینک استفاده نمی‌کنند میزان انحراف بیشتر می‌شود. در این موارد انجام عمل‌های عیوب انکساری نیز باعث همان میزان بهبودی در انحراف چشم، با زدن عینک قبل از عمل می‌شود.

نکته‌ی قابل ذکر دیگری که در رابطه با افراد مبتلا به استرابیسم مطرح است این می‌باشد که آیا افرادی که در کودکی تحت جراحی استرابیسم قرار گرفته‌اند نیز کاندیدای مناسبی برای جراحی‌های لیزری عیوب انکساری هستند یا خیر؟

در جواب به این سؤال باید گفت، تا زمانی که شرایط چشم بیمار برای انجام عمل لیزیک و یا سایر عمل‌های حذف عینک از جمله فمتو لیزیک، اسمایل و پی آر کی مناسب باشد و جراح پس از معاینات و عکسبرداری‌های مورد نیاز منعی برای این جراحی نبیند، انجام عمل‌های حذف عینک بلامانع است.

زمان انجام جراحی عیوب انکساری

به طور کلی جراحی‌های حذف عینک و عیوب انکساری باید قبل از جراحی انحراف چشم باشد. یعنی بیمار اگر همزمان به هر دو بیماری مبتلا است و جهت درمان هر دو بیماری اقدام کرده است باید ابتدا عیوب انکساری خود را رفع کند و سپس برای جراحی انحراف چشم اقدام کند. زیرا ممکن است انحراف چشم بعد از رفع عیوب انکساری تغییر کند.

اگر در ابتدا جراحی انحراف چشم انجام شود، امکان دارد پس از جراحی عیوب انکساری دوباره انحراف چشم ایجاد شود. در صورت ثبات و پایداری بینایی پس از عمل جراحی عیوب انکساری که حداقل یک تا سه ماه زمان می‌برد، می‌ توان برای جراحی جهت درمان انحراف چشم اقدام کرد.

در آخر قابل ذکر است که جراحی لیزری عیوب انکساری نه تنها یک روش استاندارد برای اصلاح بینایی است بلکه یک روش جدید برای درمان استرابیسم مربوط به عیب انکساری نیز می‌باشد.

مثلاً در بیماران با انحراف چشم به داخل، ناشی از عیب انکساری و یا در بیماران دوربین با استرابیسم تطابقی، جراحی عیوب انکساری این قابلیت را دارد که هم وابستگی به عینک و هم انحراف چشم به سمت داخل را به طور همزمان اصلاح کند.
اگرچه جراحی‌های حذف عینک و عیوب انکساری بسیار ایمن و قابل اطمینان بوده، اما این جراحی‌ها نیز گا‌هاً باعث انحراف چشم و دوبینی خواهند شد.

بیشتر بخوانید: آیا با تنبلی چشم می‌توان عمل لازک انجام داد؟ 

پیام بگذارید

دوازده − 2 =