پرش لینک ها
جابجایی لنز بعد از عمل آب مروارید

جابجایی لنز بعد از عمل آب مروارید

درمان آب مروارید

در این مقاله شما را با جابجایی لنز بعد از عمل آب مروارید، عوامل، علائم و عوارض و روش‌های پیشگیری از بیماری آب مروارید آشنا خواهیم کرد.

آب مروارید چشم زمانی رخ می دهد که عدسی چشم از حالت طبیعی و شفاف خود خارج و کدر شود. آب مروارید یکی از شایع‌ترین بیماری‌های چشم است که در این بیماری فرد انگار از شیشه بخار گرفته به محیط پیرامون خود نگاه می‌کند. مهم‌ترین و اصلی‌ترین بروز کاتاراکت افزایش سن می‌باشد. اما عوامل موثر دیگری از جمله ضربه به چشم، مصرف داروهای استروئیدی و کورتون، بیماری دیابت و عوامل محیطی همچون قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نورهای شدید نیز در بروز این بیماری نقش دارند.

فقط یک روش درمانی برای این بیماری وجود دارد که آن جراحی است. فقط با عمل جراحی، فرد می‌تواند از کیفیت خوب بینایی بهرمند شود. با جراحی آب مروارید، عدسی چشم را خارج کرده و به جای آن عدسی اسکن شده‌ی متناسب با چشم بیمار قرار داده می‌شود. این عدسی جایگزین شده تحت تاثیر عواملی ممکن است دچار جا به جایی شود.

جابجایی لنز بعد از عمل آب مروارید

جا به جایی لنز در داخل چشم معمولا بسیار نادر است و در موارد بسیار کمی این عارضه اتفاق می‌افتد. این عارضه معمولا در افرادی که جراحی کاتاراکت انجام داده‌اند و از هر نوع لنزی در این جراحی استفاده کرده‌اند امکان دارد اتفاق بیفتد. تکان خوردن لنز از محل اصلی خود که اصطلاحا بگ نامیده می‌شود را جا به جایی لنز می‌نامند. معمولا این جا به جایی به سمت زجاجیه چشم بوده و تاثیراتی بر روی بینایی فرد می‌گذارد. این تاثیرات بر روی بینایی فرد بسته به میزان جا به جایی لنز و صدماتی که وارد کرده می‌تواند متفاوت باشد.

مهمترین نشانه جابجایی لنز بعد از عمل آب مروارید

از مهمترین علائم جابجایی لنز که ما می‌توانیم بعد از جراحی کاتاراکت به آن مشکوک شویم تار شدن دید، دیدن لبه لنز و دوبینی می‌باشد. شایع‌ترین یافته در معاینه چشم تغییر در میزان بینایی است که میزان تاثیر بر بینایی، به شدت دررفتگی لنز بستگی دارد. همچنین در معاینه اسلیت لمپ جابجایی لنز توسط چشم پزشک قابل مشاهده است.

همان طور که در بالا اشاره شد جابجایی لنز ممکن است همراه با صدمات و آسیب‌های دیگری نیز همراه باشد یا در واقع خود نیز عوارضی به همراه داشته باشد. از جمله مهمترین این عوارض عبارتند از ادم قرنیه، ادم ماکولا، گلوکوم، التهاب داخل چشم یا یووئیت، خونریزی و جداشدگی شبکیه.

در اکثر عمل‌های جراحی کاتاراکت لنز داخل چشمی در داخل کپسول قرار می‌گیرد. ساختار کیسه مانندی که قبلا عدسی کدر شده را در خود جای داده است. هر زمان و به هر دلیلی که این ساختار کپسول مانند نازک شود و یا الیافی که آن را در جای خود نگه می‌دارند پاره شوند، پشتیبانی و نگهداری از لنز داخل چشمی به خطر می‌افتد و احتمال دررفتگی و جا به جایی لنز وجود دارد. همچنین گاهی بدلیل عوارض حین عمل ممکن است این کپسول آسیب ببیند. حتی امکان دارد لنز داخل چشمی مناسب ساختار چشم فرد نباشد و دچار جابجایی شود.

عوامل تاثیر گذار در جا به جایی لنز

جا به جایی لنز داخل چشمی ممکن است در روزهای اولیه‌ی بعد از عمل و یا حتی سال‌ها پس از عمل اتفاق بیفتد. این جابجایی ممکن است در اثر عواملی در حین جراحی، ضربه به چشم و یا بیماری‌هایی که ممکن است بر کیسه کپسولی تاثیر بگذارند اتفاق بیفتد.

از عوامل دیگری که در جا به جا شدن لنز پس از عمل کاتاراکت تاثیر دارند می‌توان به جراحی قبلی شبکیه و زجاجیه، التهاب در چشم (یووئیت)، برخی از اختلالات بافت همبند و سندرم پوسته ریزی کاذب کیسه کپسولی (سودو اکسفولیشن) اشاره کرد.

نکته دیگر چرخش لنزهای اصلاح کننده آستیگماتیسم یا به اصطلاح توریک است. این لنز‌ها در زاویه‌ی مشخصی در چشم گذاشته می‌شوند تا اصلاح آستیگماتیسم بخوبی انجام شود. در چند روز اول بعد از عمل امکان چرخش این لنزها وجود دارد. البته معمولا اصلاح چرخش این لنزها بخوبی قابل انجام است.

نحوه پیشگیری از جا به جایی لنز

برای جلوگیری و عدم جا به جایی لنز داخل چشمی بعد از عمل آب مروارید جدای از اینکه باید مواظب‌ عدم ضربه به چشمانمان باشیم، روش پیشگیرانه‌ی دیگری وجود ندار. زیرا این اتفاق خود به خود روی می‌دهد. اما معاینات دوره‌ای و منظم بعد از جراحی می‌تواند در بروز علائم دیگر در این اتفاق کاسته و برای انجام روش‌های درمانی سریعتر اقدام کرد.

براساس میزان جابجایی و دررفتگی لنز چندین روش درمانی مختلف ممکن است وجود داشته باشد.

در مواردی که میزان جا به جایی لنز حداقل بوده و تاثیر زیادی بر بینایی نداشته باشد ممکن است پزشک هیج روش درمانی را پیشنهاد نکند و تنها به معاینات دوره‌ای و چکاپ بسنده کند. اما در مواقعی که این جا به جایی زیاد است و بینایی فرد را تحت تاثیر قرار داده باشد روش جراحی پیشنهاد می‌شود. در حین جراحی امکان دارد همان لنز در محل پایدارتری قرار گیرد و یا حتی نوع لنز نیز تغییر کند.

در هر صورت با مراجعه‌ی به موقع و انتخاب روش درمانی مناسب توسط پزشک، بیماران مبتلا به دررفتگی لنز داخل چشمی می‌توانند پس از درمان نتیجه‌ی بینایی خوبی به دست بیاورند.

پیام بگذارید

14 − پنج =