پرش لینک ها

جراحی عیوب انکساری (لیزیک ، لازک و اسمایل)

عمل جراحی لازک يا پی آر کی (PRK) چگونه انجام می شود؟

در عمل جراحی PRK بعد از برداشتن پوسته بیرونی قرنیه ( اپی تلیوم)، با دستگاه لیزر اگزایمر سطح قرنیه تراش داده می شود. تنها تفاوت عمل لازک با PRK این است که در عمل لازک پوسته بیرونی قرنیه ( اپی تلیوم ) با الکل رقیق شل شده و روی سطح چشم برگردانه می شود سپس تراش دستگاه لیزر اگزایمر انجام می شود. با توجه به نتایج بهتر عمل PRK عمل لازک معمولا انجام نمی شود ولی اصطلاح عمل لازک بصورت متداول بجای PRK استفاده می شود. در هر دوی این عملها در انتهای عمل برای بیمار لنز تماسی پانسمان گذاشته می شود.

عمل جراحی لیزیک(LASIK) یا فمتو لیزیک (Femto-LASIK)چگونه انجام می شود؟

در گذشته در عمل لیزیک با استفاده از تیغه جراحی برشی به ضخامت 100 تا 200 میکرون در بافت سطحی قرنیه داده می شد و این ضخامت از قرنیه بصورت لولائی روی خودش برگردانده می شد. سپس با دستگاه لیزر اگزایمر سطح زیرین قرنیه تراش داده می شود. در حال حاضر درعملهای لیزیک برش قرنیه بجای تیغه جراحی با لیزر دیگری بنام فمتو انجام می شود و بعد دستگاه لیزر اگزایمر سطح قرنیه را تراش داده می دهد.

عمل جراحی اسمایل (SMILE) چگونه انجام می شود؟

عمل جراحی اسمایل جدیدترین نوع عمل جراحی عیوب انکساری است که در حال حاضر برای بیماران مبتلا به آستیگماتیسم و یا نزدیک بینی انجام می شود. در این روش با استفاده از نوع خاصی از دستگاه فمتو به نام Visumax در داخل بافت قرنیه برشهایی زده می شود. سپس این بافت از برش کوچکی از قرنیه خارج می شود. بنابراین در این روش نیازی به استفاده از دستگاه اگزایمر نیست.

کدام روش جراحی برای اصلاح عیوب انکساری بهترین است؟

با ابداع روشهای لیزری برای اصلاح عیوب انکساری ، امکان بی نیازی از عینک با نتایج عالی میسر شده است. برای سالها دو روش لازک(PRK) و لیزیک برای اصلاح عیوب انکساری بکار برده می شود. نتایج درازمدت این روش در اکثر بیماران مشابه است. اما در کوتاه مدت روش لیزیک بدون درد بوده و بیمار به سرعت دید نهایی را بدست می آورد. همچنین بعد از عمل لیزیک نیاز به قطره های چشمی و معاینات بعد از عمل کمتر است. اما با توجه به معاینات و شرایط بیمار ممکن است هر یک از عملهای لازک و یا لیزیک برای بیمار ارجح باشد. از حدود ده سال پیش عمل اسمایل به لیست عمل های جراحی عیوب انکساری اضافه شده است که روش بسیار خوبی برای اصلاح نزدیک بینی و آستیگماتیسم می باشد. این روش خیلی از مزایای عمل لازک و لیزیک را همزمان دارد.

در مجموع هر سه این نوع عملها در طول زمان نتایج بسیار خوبی از نظر بینایی داشته اند. جراح عیوب انکساری با آشنایی با مزایای هر کدام از این عملها به فرد متقاضی کمک می کند از بین آنها بهترین روش را با توجه به خواسته ها، توقعات و معاینات چشمی انتخاب کند.

کدام مورد برای اصلاح عیوب انکساری بهتر است؛عینک، لنز تماسی و یا عمل جراحی؟

عینک قدیمترین و شایع ترین روش اصلاح عیوب انکساری است. در صورتی که فرد تمایل به استفاده از عینک نداشته و یا بدلیل حرفه اش امکان استفاده از آن را نداشته باشد، می تواند از لنز تماسی یا عمل جراحی استفاده کند. در مواردی امکان اصلاح عیوب انکساری با عینک مقدور نیست که در این موارد نیز باید از روش های دیگر استفاده نمود.

لنز تماسی نیز روش خوبی برای اصلاح عیوب انکساری است. فرد حتما باید از لنزهای معتبر استفاده کند و اصول بهداشتی را بدقت رعایت نماید تا از عفونتهای چشمی پیشگیری شود. بعضی افراد بدلیل هزینه لنز و محلول های ضد عفونی کننده و نیز مراقب های لازم تمایلی برای استفاده از این روش ندارند.

اعمال اصلاح عیوب انکساری با نتایج بسیار خوب میتواند نیاز به استفاده از عینک را بر طرف کنند. با توجه به هزینه های عینک و لنز تماسی، در طول زمان اعمال جراحی عیوب انکساری هزینه کمتری را بر بیمار تحمیل می کنند.

اصلاح دید در عملهای جراحی عیوب انکساری تا چه شماره ای امکان پذیر است؟

اصلاح عیوب انکساری بر روی قرنیه در نزدیک بینی تا حدود ٨ شماره، در دوربینی و آستیگماتیسم تا حدود ۴ شماره قابل انجام است. البته معاینه چشم و تصویر برداری های قرنیه در تصمیم گیری در این زمینه بسیار مهم است و در مواردی بیشترین میزان شماره عینک قابل اصلاح روی قرنیه تا حدی قابل افزایش است. در مواردی که شماره عینک بیمار از این حدود بیشتر باشد و یا اصلاح عیوب انکساری روی قرنیه قابل انجام نباشد، می توان از کاشت لنزهای داخل چشمی بهره برد.

آیا در دوران حامگی و شیردهی امکان اعمال جراحی عیوب انکساری وجود دارد؟

با توجه به تغییرات در قرنیه افراد در دوران حاملگی و احتمال جذب قطره های چشمی که بعد از عمل نیاز است، در این دوران نباید این اعمال را انجام داد. همچنین بهتر است این اعمال به بعد از دوران شیردهی موکول شود.

آیا جراحی عیوب انکساری ایمن است؟

از حدود ۳۰ ساله پیش اعمال جراحی عیوب انکساری با استفاده از دستگاه اگزایمر شروع شد. دستگاه اگزایمر با دقت بالا بر اساس شماره عینک، سطح قرنیه را تراش می دهد. در طول این دهه، افزایش سطح دانش و پیشرفتهای تکنولوژیک در زمینه اصلاح عیوب انکساری، توانسته است با ایمنی بسیار بالایی، نیاز به استفاده عینک را در افراد برطرف کند. در مطالعات نشان داده شده است که بیش از ۹۵٪ افراد رضایت زیادی از انجام این اعمال دارند. عملهای جراحی عیوب انکساری شامل لازک، لیزیک و اسمایل در صورتی که براساس ضوابط علمی انجام شود، ایمنی بسیار بالای دارد و با احتمال عارضه بسیار پایینی همراه است.

آیا چشم پزشکان جراحی عیوب انکساری را برای خودشان در نظر می گیرند؟

نکته ای که بعضا به اشتباه شنیده می شود این است که چشم پزشکان خودشان عینک می زند و جراحی عیوب انکساری را انجام نمی دهند. بر خلاف این تصور، بسیاری از همکاران چشم پزشک این عملها را انجام شده است و در مطالعه ای که در کشور امریکا انجام شده است انجام این اعمال در بین چشم پزشکان چند برابر جمعیت کل این کشوربوده است.

دوران نقاهت بعد از عمل های جراحی عیوب انکساری چگونه است؟

در عمل لازک یا PRK بیمار در چند روز اول ممکن است درد و اشک ریزش داشته باشد. قطره های چشمی به مدت حدود ٢-٣ ماه باید استفاده شود. همچنین بهبود کامل دید بیمار در حدود ١-٢ ماه طول می کشد.

در عمل های لیزیک و اسمایل، بیمار معمولا سوزش و درد کمی را در روز اول تجربه می کنند. طول مدت استفاده از قطره های چشمی بجز قطره اشک مصنوعی در حد ١-٢ هفته است. بیشتر بهبود دید بیمار در ١-٢ هفته اول اتفاق می افتد.

Rate this post

پیام بگذارید

5 − 3 =

  1. سلام وقتتون بخیر اگه ممکنه هزینه هریک از عمل های لیزیک لازک و اسمایل رو بفرمایید.سپاس

    1. سلام متاسفانه بدلیل تغییرات هزینه دستگاه ها هزینه عمل در طول سال ممکن است تغییر کند. لطفا با شماره موبایل مطب برای هزینه عمل تماس بگیرید.

  2. سلام من چطور میتونم راه ارتباطی با مطب داشته باشم؟
    شماره مطب تون رو پیدا نکردم