پرش لینک ها
درمان خشکی چشم با بستن مجرای اشک

درمان خشکی چشم با بستن مجرای اشک (پانکتوم پلاک)

درمان خشکی چشم با بستن مجرای اشک

خشکی چشم یکی از شایع‌ترین بیماری‌های چشمی است که متاسفانه بدلیل سبک زندگی مدرن شیوع آن در حال افزایش است. با توجه به شدت، علل و نوع درگیری درمان‌های متنوعی برای خشکی چشم وجود دارد. یکی از درمان‌های موثر این بیماری، بستن مجرای اشکی است که معمولا در موارد متوسط و یا شدید خشکی چشم بکار می‌رود. در انسان در قسمت داخلی هر پلک محفظه‌ای بنام پانکتوم وجود دارد که از طریق مجرای اشکی، اشک چشم را به فضای بینی تخلیه می‌کند. در خشکی چشم که میزان اشک فرد کم می شود؛ با بستن پانکتوم، اشک مدت زمان بیشتری در سطح چشم باقی می ماند. بنابراین این روش به درمان خشکی چشم کمک می‌کند و نیاز به قطره‌های چشمی را کاهش می‌دهد.

درمان خشکی چشم با بستن مجرای اشک به روش موقتی

برای بستن پانکتوم دو روش موقتی و دائمی وجود دارد. در روش موقتی بوسیله قطعات پلاستیکی بنام پانکتوم پلاگ این محفظه بسته می‌شود. این قطعات پلاستیکی توسط شرکت های متعددی تولید می شوند و برای استفاده در دسترس هستند. گذاشتن پانکتوم پلاگ در مطب به راحتی و بدون درد قابل انجام است. مدت ماندگاری پانکتوم پلاک بسیار متغیر است از چند روز تا چند سال متغیر است.

بستن مجرای اشک به روش دائمی

در روش دائمی که معمولا در موارد شدید خشکی چشم بکار می رود، با جراحی پانکتوم مجرای اشک بصورت دائمی بسته می‌شود. روش‌های متعددی برای بستن پانکتوم وجود دارد. یکی از شایع‌ترین روش‌ها سوزاندن مجرای اشک با کوتر است. قابل ذکر است که بستن دائمی مجرای اشک در این روش‌ها، موفقیتی حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد دارد و ممکن است در یک سوم موارد دوباره مجرای اشک باز شود و نیاز به عمل مجدد باشد.

بستن مجرای اشک هرچند یکی از درمان‌های مفید و موثر خشکی چشم است ولی جایگزین استفاده از قطره های اشک مصنوعی نیست.

برای رزرو نوبت در کلینیک دکتر مهران زارعی قنواتی جهت ویزیت، مشاوره برای درمان خشکی چشم روی دکمه زیر کلیک نمایید:

 

Rate this post

پیام بگذارید

یک × 4 =