پرش لینک ها
با تنبلی چشم می‌توان عمل لازک انجام داد؟

آیا با تنبلی چشم می‌توان عمل لازک انجام داد؟

تنبلی چشم و عمل لازک

آیا با تنبلی چشم می‌توان عمل لازک انجام داد؟ در این مقاله می‌خواهیم پاسخ این سوال را بررسی کنیم با ما همراه باشید.

آمبلیوپی یا چشم تنبل باعث کاهش بینایی در یک چشم یا دو چشم می‌شود. زیرا چشم و مغز به درستی با هم همکاری نمی‌کنند. چشم مبتلا معمولا طبیعی به نظر می‌رسد اما مسیرهایی که چشم را به مغز ارتباط می‌دهد تکامل خوبی نیافته‌اند. در نتیجه از چشم تنبل به طور معمول استفاده نمی‌شود و قسمت بینایی مغز، چشم دیگر را ترجیح می‌دهد. چشمی که از آن استفاده نمی‌شود دچار آمبلیوپی می‌شود. این عارضه معمولا در ۲ تا ۳ درصد کودکان دیده می‌شود و بهترین زمان برای درمان آن دوران نوزادی یا اوایل کودکی است.

اولین و موثرترین گام در درمان این عارضه آموزش به بیمار در استفاده از چشم ضعیف‌تر است. توجه به این نکته ضروری است که قبل از درمان تنبلی چشم، باید مشکلات زمینه‌ای چشم (استرابیسم یا انحراف چشم، عیوب انکساری و انسداد مسیر بینایی) بررسی و برطرف شود.

در جواب سوالی که در این مقاله مطرح شد باید گفت، بله امکان عمل لازک برای افرادی که دچار تنبلی چشم هستند وجود دارد. ولی ذکر این نکته لازم است که دید این افراد بعد از عمل لازک به اندازه‌ی دید قبل از عمل با عینک خواهد بود و نمی‌توان بینایی را به طور کامل برای چشم تنبل شفاف کرد.

اصلاح تنبلی چشم با جراحی‌های عیوب انکساری؟!

به طور معمول، انجام عمل لیزیک و سایر جراحی‌های لیزری عیوب انکساری از جمله فمتو لیزیک، فمتو اسمایل، لازک، پی آر کی و ترانس پی آر کی نمی‌تواند به اصلاح تنبلی چشم کمک کند. اما ممکن است یک استثنا وجود داشته باشد و آن در افراد آنیزومتروپیا است.

به وجود تفاوت بین عیب انکساری دو چشم آنیزومتروپیا اطلاق می‌شود. آنیزومتروپی از علل اصلی آمبلیوپی است. چشمی که عیب انکساری بیشتری دارد، به مرور زمان دچار تنبلی چشم می‌شود. اصلاح انکساری آنیزومتروپی با ایجاد مشکلاتی نظیر تفاوت در اندازه‌ی تصاویر در دو شبکیه و عدم تعادل حرکات چشم به علت تفاوت در قدرت منشوری محیط دو عدسی اصلاح کننده همراه است. معمولا استفاده از عینک برای این افراد در این شرایط بسیار ناخوشایند است. زیرا بزرگ نمایی نابرابر ناشی از قدرت‌های متفاوت عدسی‌های عینک می‌تواند باعث تهوع شود.
از آنجا که لنزهای تماسی مستقیما روی سطح چشم قرار می‌گیرند، قدرت‌های لنز تماسی متفاوت در دو چشم، مشکلات بزرگ نمایی مرتبط با قدرت نابرابر عدسی‌های عینک را ایجاد نمی‌کند. بنابراین لنزهای تماسی معمولا گزینه بهتر و مناسب‌تری از عینک برای این افراد هستند.

اگر فرد مبتلا به بیماری آنیزومتروپی نتواند از لنزهای تماسی با موفقیت استفاده کند یا احساس راحتی در زمان استفاده از لنزها نداشته باشد، گاهی جراحی لیزیک یا کاشت لنز داخل چشمی در دوران کودکی ممکن است بهترین روش برای اصلاح عیوب انکساری غیر مشابه برای جلوگیری از تنبلی چشم باشد.

در سنین بالاتر عمل لیزیک یا کاشت لنز داخل چشمی نمی‌تواند تنبلی چشم را درمان کند. در فردی که دید قابل قبولی در چشم تنبل دارد، با توجه به‌عدم امکان استفاده از عینک با شماره‌های مختلف بین دو چشم، عمل جراحی لیزیک یا کاشت لنز داخل چشمی می‌تواند به چشم مبتلا به تنبلی چشم دید مناسبی بدون عینک بدهد.

نکته آخر:

کسی که مبتلا به تنبلی چشم شدید (دید ۱۰/۲) می‌باشد، هر گونه عمل جراحی عیوب انکساری شامل فمتو‌ لیزیک، فمتو اسمایل، لازک، پی آر کی، ترانس پی آر کی و کاشت لنز داخل چشمی برای چشم سالم و مبتلا به تنبلی چشم ممنوع می‌باشد.

بهترین مشاوره و تشخیص، زمانی حاصل می‌شود که شما به صورت حضوری تحت معاینه و آزمایشات لازم قرار بگیرید تا پزشک معالج بهترین روند درمانی را به شما پیشنهاد بدهد.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد جراحی عیوب انکساری

Rate this post

پیام بگذارید

5 × پنج =