ترنس پی آر کی

ترنس‌پی‌آرکی | تفاوت پی آر کی و ترنس پی آر کی در چیست؟

عمل پی آر کی یا لازک شایعترین روش اصلاح عیوب انکساری در ایران است. این روش بخصوص در نزدیک بینی خفیف تا متوسط و در مواردی که ضخامت قرنیه کم است روش مناسبی می‌باشد. در این روش ابتدا پوسته سطحی قرنیه (اپی تلیوم) همراه با و یا بدون استفاده از الکل رقیق شده برداشته می‌شود، سپس با استفاده از لیزر اگزایمر سطح قرنیه تراش داده می‌شود و در انتهای عمل برای جلوگیری از درد بیمار لنز تماسی پانسمان برای بیمار گذاشته می‌شود. اخیرا روشی به نام ترنس پی آر کی ابداع شده است.

عمل ترنس پی آر کی چیست؟

در این روش نیازی به استفاده از ابزاری برای برداشتن اپی تلیوم قرنیه نیست. بنابراین در حین عمل تماسی با قرنیه بیمار ایجاد نمی شود و برداشتن اپی تلیوم با لیزر انجام می‌شود. دستگاه اگزایمر ابتدا اپی تلیوم قرنیه را بر می‌دارد؛  سپس تراش قرنیه برای اصلاح عیب انکساری انجام می‌شود. این مرحله برای هر دو روش یکسان است. همچنین مراقبت‌های  بعد ازعمل و استفاده از قطره‌های چشمی در دو روش تفاوتی ندارند.

در روش ترنس پی آر کی بیمار در حین عمل احساس راحتی بیشتری دارد. مزیت دیگر این روش این است که چون مساحت کمتری از اپی تلیوم قرنیه بیمار برداشته می‌شود زخم بیمار ممکن است یک یا دو روز سریع‌تر بهبود یاید. در نتیجه امکان برداشتن زودتر لنز پانسمان وجود دارد. در بعضی مطالعات ذکر شده است در روش ترنس پی آر کی بیمار درد کمتری را تجربه می‌کند.

 قابل ذکر است دید بیمار و اصلاح عیب انکساری در این دو روش، تفاوتی با هم ندارند. شایان همه شماره‌های عینک برای اصلاح با روش ترانس پی آر کی مناسب نیستند و جراح چشم پزشک راهنمایی لازم را به متقاضی خواهد داد. همچنین در همه دستگاه‌های اگزایمر امکان اصلاح به روش ترنس پی آرکی وجود ندارد.

برای رزرو نوبت در کلینیک دکتر مهران زارعی قنواتی جهت ویزیت، مشاوره و عمل ترنس پی آر کی روی دکمه زیر کلیک نمایید: